Výkon světové fotovoltaiky překonal 2 terawatty. Solární panely dobývají globální energetiku
Zatímco instalace prvního terawattu trvala 68 let, postavit druhý terawatt stihla světová fotovoltaika za pouhé dva roky.
Ondřej Novák
14. 11. 2024
Svět si letos na jaře připomněl výročí 70 let od chvíle, kdy Bellovy laboratoře představily první moderní křemíkový solární článek. Technologie od té doby zažila bouřlivý rozvoj a začala ve velkém nahrazovat fosilní paliva. V roce 2022 světová energetika překonala mezník jednoho terawattu instalovaného výkonu slunečních elektráren. O pouhé dva roky později Globální solární rada oznámila, že výkon panelů se podařilo zdvojnásobit a dosáhl dvou terawattů.
Úspěch přichází symbolicky ve chvíli, kdy se světoví politici sjeli na klimatickou konferenci COP29 v ázerbájdžánském Baku. Kromě toho, že český premiér Petr Fiala (ODS) na události chválil drahé jaderné elektrárny, se objevily i obavy, zda vítězství amerického prezidenta Donalda Trumpa neohrozí světové ambice ve snižování emisí skleníkových plynů. Na rozdíl od svého předchůdce Joe Bidena je totiž Trump radikální fanoušek spalování fosilních paliv.
Fotovoltaika přitom dnes podle Mezinárodní agetury pro energii představuje nejlevnější a nejdostupnější zdroj energie, který lze budovat extrémně rychle, takřka kdekoliv a navíc bezpečně. A rozvoj globální instalované kapacity letoškem rozhodně nekončí. Pokud budou země světa nadále přidávat v průměru 500 GW výkonu ročně, do konce desetiletí mohou mít světové solární elektrárny mít výkon kolem čtyř terawattů.
V Česku je fotovoltaika přes čtvrt století
Ke zmíněnému výročí 70 let od představení prvního solárního článku pořádal portál Obnovitelně.cz ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost a Solární asociací oslavu spojenou s panelovými diskusemi. Záznam z události si nyní u příležitosti dvouterawattového mezníků můžete poslechnout v rámci speciálního vydání podcastu Pod proudem.
„Fotovoltaické panely jsou pro zelenou modernizaci Česka inspirací a příležitostí,“ uvedl ve videozdravici ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vyzdvihl práci českých vědců, kteří dokázali vytvořit perovskitové fotovoltaické články, které jsou účinnější i levnější.
Byť se to může dnes, ve znovu oživené atmosféře honu na solární barony zdát neuvěřitelné, tak rozvoji fotovoltaiky před čtvrt stoletím v Česku pomohla i tehdejší vláda Miloše Zemana. „Program Slunce do škol pomohl mimo jiné nastartovat firmu Solartec, která se na výrobu solárních panelů specializovala,“ komentuje Martin Sedlák, ředitel Svazu moderní energetiky. A kde stojí úplně první česká velká fotovoltaika? Společnost ČEZ ji stále provozuje nedaleko přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.
„Chystáme se nainstalovat plovoucí fotovoltaické elektrárny. Ale potřebujeme více, potřebujeme na vodu dostat megawatty energie. V Česku je problém sehnat volný pozemek na klasický solární park, je k nim odpor, lidé nechtějí hyzdit krajinu. Plovoucí vodní elektrárna ale částečně řeší i problém oteplování a odparu vody,“ komentoval výhody nové technologie Zdeněk Sobotka, zakladatel firmy SOLEK Holding.
„V roce 2006 byla naší bariérou neznalost. Nevěděli jsme, kolik svítí sluníčka, zda bude panel fungovat, na jaký stupeň ho nastavit, jestli na sever, či na jih… Bojovali jsme s neznámými a stavební povolení nám trvalo zařídit tři měsíce,“ popisuje své zkušenosti Tomáš Korostenský ze společnosti Ekotechnik.
Dnes je jeho zkušenost odlišná, banky nemají problém fotovoltaiku financovat, technologie i úhel Slunce známe dostatečně. Problémem je ale lidský faktor a stavební povolení. Podobně situaci vnímá i Darina Merdassi, ředitelka společnosti Decci.
„Vidím potenciál v komunitní energetice, kde prospěch z levné elektřiny mají konkrétní jednotlivci. Fotovoltaika by měla vyrábět energii tam, kde se spotřebovává. A pomalu se k tomu vracíme, lidé si instalují solární panely na své domy, sdílení sluneční energie ji rozšíří mezi širší okruh společnosti,“ dodává Merdassi.
Celý podcast Pod proudem si poslechněte na platformách Spotify nebo Apple Podcasts.
K výročí 70 let od představení prvního křemíkového fotovoltaického panelu jsme připravili také zvláštní seriál:
Podrobnou časovou osu vývoje fotovoltaiky v uplynulých 70 letech si můžete prohlédnout zde.
Úvodní foto: archiv Obnovitelně.cz