Energii sdílejí už tisíce subjektů. Zájemce mohou brzdit zastaralé elektroměry a rozvaděče
Téměř 3500 skupin se během prvního měsíce připojilo ke vzájemnému sdílení elektřiny. Přes propojená odběrná místa proteklo více než 150 megawatthodin elektřiny.
Kristýna Čermáková
26. 10. 2024
První týdny komunitní energetiky v praxi jsou již za námi a Elektroenergetické datové centrum (EDC) registruje první tisíce zaregistrovaných a zapojených spotřebitelů. První objem sdílené elektřiny přes 150 megawatthodin odpovídá podle EDC měsíční spotřebě téměř 500 domácností.
„Sdílelo ji mezi sebou více než 4000 výroben a 3500 odběrných míst, které prošly celým procesem registrace a uzavření smlouvy s Elektroenergetickým datovým centrem (EDC). Celkově má k 30. září s EDC uzavřenou smlouvu již 7062 účastníků,“ komentuje pro Obnovitelně.cz Petr Kusý, předseda představenstva EDC.
Z necelých 3500 skupin sdílení se jedná o 3328 takzvaných aktivních zákazníků a 138 bytových domů. Na první sdílená velká energetická společenství si ale musíme ještě počkat, v jejich případě je administrativní proces náročnější a potrvá déle. „Nárůst počtu sdílejících v této kategorii proto očekáváme s příchodem jara,“ dodává Kusý.
V případě aktivních zákazníků je ale proces poměrně rychlý, průměrná doba vyřízení žádosti o registraci jsou dva dny. Jen za měsíc září přibylo 2558 registrací, 3652 výroben a 1499 skupin sdílení. To odpovídá nárůstu o 32 procent v případě registrací, zvýšení počtu výroben o 82 procent a nárůstu skupin sdílení o tři čtvrtiny. Stejně jako v srpnu, tak i v září byl největší zájem o sdílení elektřiny v rámci jedné nebo více vlastních nemovitostí. Tento režim představoval konkrétně 37 procent ze všech nově uzavřených smluv.
Ve druhém měsíci od zahájení jeho provozu vzrostl počet žádostí o registraci na téměř 10,5 tisíce a celkový počet výroben elektřiny překročil 8 tisíc. Zhruba polovina výroben je však stále ještě v procesu schvalování. Celkově má k 30. září s EDC uzavřenou smlouvu již 7062 účastníků.
Martin Ander, odborník na komunitní energetiku Svazu moderní energetiky, je s výsledkem prvních měsíců spokojený. „Reálná čísla jsou rozhodně potěšující. Ukazují solidní zájem lidí o sdílení přebytků ze svých fotovoltaických elektráren. Není překvapením, že největší množství modelů sdílení je sdílení v rámci vlastních odběrných míst,“ uvádí pro Obnovitelně.cz.
Jen v prvním měsíci se do sdílení energie připojily zhruba dvě promile výkonu zdrojů, kolik by mělo být cílem v roce 2030. „Pokud bychom tedy chtěli cíle v oblasti rozvoje komunitní energetiky dosáhnout, měly by nás v příštích měsících a letech čekat ještě výraznější měsíční nárůsty počtu registrovaných výroben a účastníků, než které jsme zaznamenali v prvních dvou měsících. Výraznější nárůsty lze samozřejmě očekávat až poté, co se do sdílení zapojí vznikající větší energetická společenství,“ dodává Ander.
Jak na sdílení poradí webové stránky a návody
Rozhodně lze podle něj ocenit, jak se EDC snaží zájemcům o sdílení dodat návody, jak při registraci postupovat, a vysvětlovat realisticky přínosy sdílení elektřiny. Systém totiž není úplně jednoduchý, registrace probíhá ve třech navazujících krocích. Ale čísla ukazují, že se lidem daří administrativu postupně zvládnout.
„Čeká nás ještě zhodnocení, jak jsou uživatelé (členové skupin sdílení) spokojení s předáváním dat o rozdělení sdílené elektřiny mezi jednotlivé členy ve skupinách, kolik se jim podaří při současném nastavení alokačního klíče skutečně nasdílet a díky tomu ušetřit na nákladech za elektřinu. Tohle vše se bude promítat do celkové spokojenosti se systémem komunitní energetiky a jeho využíváním,“ vysvětluje Ander.
„Sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky umožňuje domácnostem, firmám a krajům snižovat náklady na energie, zvyšovat jejich energetickou nezávislost, přináší úspory a zároveň přispívá k lepšímu životnímu prostředí. Abychom zájemcům vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme desatero rad a tipů, které poradí, jak se sdílením začít, na co si dát pozor a na koho se obrátit. Vydali jsme také rozsáhlý e-book, který zájemce detailně provede celým procesem sdílení,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček s tím, že společně s webem www.jaksdiletenergii.cz, více než stovkou energetických poradců a linkou 1212 tvoří tyto informační materiály rozsáhlou Energetickou poradenskou síť Ministerstva průmyslu a obchodu.
Třetina elektroměrů nevyhovuje
Během prvních pokusů o sdílení energie se také zvedla menší vlna komplikací při výměně starých elektroměrů za nové. Ne na všech místech totiž byli distributoři ochotni nainstalovat chytrý průběhový měřič kvůli špatnému technickému stavu rozvoden, které neodpovídaly moderním podmínkám i připojení.
„Dodatečné technické a administrativní překážky ochotě využívat sdílení a pomáhat tak stabilitě sítě určitě nepřispívají. Každá taková překážka totiž má i své ekonomické náklady na překonání a ty mohou motivaci ke sdílení zcela zničit. Proto bych se rozhodně přimlouval za to, aby se k požadavkům na dodatečná opatření instalace průběhových měřidel přistupovalo s rozumem a hledalo se ze strany distribučních společností vždy optimální řešení,“ vysvětluje Ander.
Při registraci každého odběrného místa, které ještě není vybaveno chytrým elektroměrem, jsou ho distributoři povinni zdarma do tří měsíců nainstalovat. Jenže právě tam se objevuje kámen úrazu, ne vždy jsou pro výměnu elektroměru vhodné podmínky.
„Počet výjezdů techniků distribučních společností se oproti srpnu více než ztrojnásobil. Z celkových 2050 žádostí úspěšně zrealizovali 1346. Stále však platí, že přibližně ve třetině případů se setkali s překážkami, které instalaci chytrého elektroměru znemožnily,“ uvedl Marian Rusko, předseda Rady Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností, s tím, že elektroměrové rozvaděče jsou ve vlastnictví majitelů nemovitostí a distributor není oprávněn zasahovat do elektroinstalace cizího majetku. Jejich případnou úpravu musí zajistit odborná instalační firma na základě žádosti majitele.
„Před sjednáním termínu výměny elektroměru si zájemci o sdílení musejí ověřit, že splňují technické náležitosti podle takzvaných připojovacích podmínek svého distributora. Ty naleznou na jeho webových stránkách a distributor na ně odkazuje rovněž v rámci e-mailové komunikace ohledně realizace výměny,“ připomněl Rusko.
Nutnost splnit platné podmínky o připojení
„Nepožadujeme od odběratele, aby žádal provozovatele distribuční soustavy o vyjádření předem, ani nepožadujeme revizi. Elektroměr instalujeme vždy, když to jde. V případě, že to není možné, informujeme EDC. Pokud si chce zákazník situaci ověřit předem, pak si může zkontrolovat podmínky pro osazení průběhového měření pro sdílení,“ uvádí pro Obnovitelně.cz mluvčí PRE Karel Hanzelka.
Podmínky pro osazení průběhového měření pro sdílení jsou obsaženy v normě MM501 na webu PREdistribuce. Zásadní je podle Hanzelky, aby elektroměr nebyl zakrytý odnímatelným krycím panelem a společné nebo skupinové ovládání blokovaných spotřebičů bylo upraveno na ovládání pro každý elektroměr samostatně. Odběrné místo musí mít také dostatečně silný signál pro dálkové odečty.
Někdy ale odběrné místo nesplňuje podmínky o připojení i s již nainstalovaným chytrým elektroměrem. „Pokud nejsou splněny připojovací podmínky, nemusí být možné zařízení zařadit do systému EDC a spustit dálkový odečet. Technické a bezpečnostní normy musí být splněny pro bezproblémový provoz a správný přenos dat, což má zásadní vliv na přesné měření a komunikaci s centrálními systémy,“ vysvětluje za společnost EG.D Lubomír Budný.
V některých případech je pak nezbytné provést úpravy elektroinstalace, které zajistí například správné umístění elektroměru a splnění technických požadavků, jako je správná hodnota hlavního jističe. Jakmile zákazník splní tyto podmínky a je uzavřen Dodatek ke Smlouvě o připojení, může být odběrné místo registrováno v systému EDC. Připojovací podmínky a technické požadavky na odběrná místa jsou veřejně dostupné na webových stránkách EG.D.
Stejný přístup má i ČEZ, jehož Připojovací podmínky a Dodatek č.1 pro osazení průběhovými elektroměry jsou také dostupné i online. „Úpravu elektroměrového rozvaděče zajišťuje na své náklady zákazník. S úpravou elektroměrových rozvaděčů vám mohou pomoci naši spolupracující revizní technici,“ dodává za ČEZ Soňa Holingerová.
„Distributor má za povinnost v konkrétních případech měřidlo bezplatně vyměnit, nicméně i v takovém případě musí zákazník (nejprve) splnit připojovací podmínky, a podle zákona musí jejich plnění zajistit na své náklady,“ vysvětluje pro Obnovitelně.cz za Energetický regulační úřad (ERÚ) Michal Kebort.
Zda při zapojování nového měřidla uzavře se zákazníkem novou smlouvu, nebo ne, záleží na distributorovi a konkrétní situaci. „Podle § 50 odst. 3 energetického zákona musí smlouva o připojení upravovat místo připojení zařízení. Pokud tedy dochází např. ke změně umístění měřidla, bude vždy nutné měnit i smlouvu. Smlouva o připojení dále může (ale nemusí) upravovat i typ měřicího zařízení nebo nějakou jeho identifikaci a podobně. Pokud smlouva taková ustanovení obsahuje a mění se předmětné náležitosti, potom bude také nutné smlouvu patřičně změnit a upravit,“ dodává Kebort.
Nejprve zkontrolovat elektroinstalaci před registrací do EDC doporučuje ERÚ již od loňského roku, kdy se do připojování pouštěly první bytové domy. Na stránkách pak úřad zveřejnil Desatero úspěšného sdílení, které doporučuje zájemcům o komunitní energetiku.
EDC aktuálně funguje v takzvaném dočasném řešení. To umožňuje sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky mezi aktivními zákazníky, výrobci elektřiny a v rámci energetických společenství. V průběhu druhé poloviny roku 2026 se počítá se zahájením plného provozu, který nabídne nové možnosti sdílení elektřiny a současně rozšíří funkce EDC do dalších oblastí moderní energetiky, jako jsou akumulace, flexibilita nebo agregace.
Úvodní foto: Freepik