Vytrhané plynovody, smetené sloupy elektrického vedení. Povodně způsobily ČEZu škody za miliardu
Dodávky plynu zákazníkům mají být na Jesenicku obnovené do konce října. Situaci komplikuje fakt, že velká voda na řadě míst poničila i podloží.
Ondřej Novák
7. 10. 2024
Společnost GasNet intenzivně pracuje na obnově plynovodní sítě na Jesenicku, která byla bezprecedentně poškozena nedávnými povodněmi. Zatímco v některých oblastech již byly dodávky obnoveny, jinde rozsah poničení sítě a zdevastované komunikace výrazně komplikují postup prací. I přesto společnost plánuje, že do konce října bude většina domácností a firem znovu napojena na plyn. Pro splnění říjnového termínu bude klíčová spolupráce s dalšími správci sítí a komunikací nebo vodních toků. Důležitá je také součinnost na straně odběratelů.
„Jedná se o největší poškození plynovodní infrastruktury, které jsme kdy na našem distribučním území zaznamenali. Voda vytrhala velké množství plynovodních přípojek, sesuvy půdy obnažily a zpřetrhaly velkou část potrubí pod zemí. Jenom v Jeseníku strhly rozvodněné řeky všechny nadzemní přechody pro plyn kromě jednoho. Ničivé povodně vyřadily z provozu celkem 278 km potrubí, a u dalších 374 km potrubí musíme provést jejich mimořádnou kontrolu,“ vysvětluje Petr Koutný, ředitel provozu sítě společnosti GasNet.
Přesto se plynařům z GasNetu daří každý den připojovat další odběratele. „Jen v samotném Jeseníku jsme už obnovili dodávku pro téměř 1 800 odběrných míst. Zprovoznili jsme dodávky pro jesenickou nemocnici, Centrum sociálních služeb, dětské centrum nebo pro Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové. Plyn už mají také v Jindřichově a Nových Losinách. Zprovoznili jsme už téměř celou Vápennou, polovinu Bělé pod Pradědem, třetinu míst v Písečné a desítky míst v Lipové-Lázních,“ shrnuje Petr Koutný.
Práci na obnově dodávek v těch nejvíce zasažených lokalitách ale výrazně komplikuje mimo jiné stav podloží. Ničivé povodně odnesly doslova celé silnice a chodníky. Nové plynovody tak často nemají technici kam bezpečně uložit. Oprava navíc mnohdy zahrnuje i technologicky velmi náročné odčerpávání vody ze zaplaveného potrubí.
Ambiciózní plán: obnovení většiny dodávek do konce října
I přes extrémně obtížné podmínky je cílem GasNetu obnovit dodávky plynu pro většinu domácností na Jesenicku do konce října. Opravy v nejvíce postižených lokalitách jako Mikulovice nebo Česká Ves se můžou protáhnout až do listopadu. Obnovu pracovníci GasNetu koordinují s místními úřady, se kterými jsou v pravidelném kontaktu.
V samotném městě Jeseník pracuje společnost na postupném uvádění dodávek do provozu po jednotlivých sektorech. „Naši síť jsme zde rozdělili do čtyř středotlakých a osmi nízkotlakých částí, které plánujeme postupně zprovozňovat v průběhu října. Naším cílem je dostat plyn co nejdříve do teplárny a kotelen na sídlištích,“ říká Koutný a dodává: „Je to velmi ambiciózní plán. V takto složitých podmínkách musíme počítat i s řadou nepředvídatelných faktorů. Splnění termínu navíc nezávisí jen na naší práci. Naše kroky musíme koordinovat s dalšími síťaři, správci komunikací a vodních toků. Současně proto připravujeme i varianty náhradního zásobování plynem z přistavených zásobníků se stlačeným nebo zkapalněným plynem.“
ČEZ eviduje škody za miliardu korun
Skupina ČEZ (jejíž součástí je od léta i distributor GasNet) předběžně odhadla rozsah škod, které jí způsobily zářijové povodně, na 900 až 1 100 milionů korun. Jedná se o první indikativní odhad, který se bude průběžně zpřesňovat během opravných prací. Přibližně 90 % připadá na zničenou distribuční infrastrukturu, tedy zejména elektrické vedení, trafostanice a rozvodny ČEZ Distribuce a lokální podzemní plynovody a distribuční stanice GasNet.
Škody odhadem v desítkách milionů ale eviduje také mateřská společnost ČEZ, především na přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně v Jeseníkách, nebo ČEZ Teplárenská, jíž velká voda kompletně zaplavila 66 předávacích stanic tepla v Bohumíně.
„Škody, které ničivé záplavy na naší infrastruktuře natropily, jsou obrovské. V některých místech voda sloupy elektrického vedení doslova smetla a odplavila je desítky metrů, rozvodny se ocitly kompletně pod hladinou, jinde povodeň přervala plynovody nebo poškodila výměníkové stanice. Naší hlavní prioritou byla obnova dodávek našim zákazníkům s nastupujícím chladným počasím, proto jsme leckde museli volit provizorní řešení a teď nás v dalších měsících čeká systematická práce na celkových renovacích. Teprve až dokončíme všechny opravy a rekonstrukce, budeme znát skutečný rozsah škod,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš.
Postižené oblasti dostaly milionovou pomoc
Hned 16. září schválila Nadace ČEZ ve zrychleném projednání mimořádnou krizovou pomoc ve výši 10 milionů korun pro složky Integrovaného zásahového systému a humanitární organizace, které okamžitě vyjely do nejvíce postižených míst. První fáze pomoci tak směřovala na pokrytí akutních potřeb, které se mohly velmi rychle měnit a zároveň lišit obec od obce.
Například hasičské záchranné sbory Moravskoslezského a Olomouckého kraje z příspěvku pořídily přes 270 elektrocentrál, které rozvezly do míst s naprosto zničenou infrastrukturou. Organizace ADRA příspěvek využila na finanční pomoc nejvíce zasaženým rodinám v Moravskoslezském a Zlínském kraji, část šla také na koordinaci dobrovolníků, kteří pomáhají přímo v Krnově, Ostravě-Nové Vsi a v Bohumíně.
Česká federace potravinových bank objednala kamion dětské výživy, které poputují do oblastí Jeseníku a Opavy. Další organizace využily finanční injekci například k nákupu vysoušečů a čerpadel, k zřízení internetového spojení v zasažených místech, či k materiální pomoci. V zasažených oblastech pomáhala také šedesátka zaměstnanců ČEZ v rolích dobrovolníků.
Nadace ČEZ zároveň zorganizovala od 16. do 30. září mimořádnou zaměstnaneckou sbírku. Zapojilo se do ní přes 2 000 zaměstnanců, kteří darovali více než 4 miliony korun. Nadace výtěžek zdvojnásobila na 8,3 milionu korun. Na Koncertu solidarity, který zorganizoval ČEZ v Českých Budějovicích, se na charitativním Oranžovém kole Nadace ČEZ vyšlapalo 200 tisíc korun pro dvě vytopené jihočeské obce, Plavu a Benešově nad Černou.
Úvodní foto: GasNet