Vídeň se chlubí dalším unikátem. Chladicí lavička pomůže obyvatelům vyzrát na letní vedra

Provozování vlastní chladicí soustavy má kromě úspory emisí i další výhody. Město může lidem zdarma nabídnout během letního horka prostor k ochlazení.

Ondřej Novák

18. 8. 2024

Rakouské hlavní město neustále hledá způsoby, jak v letních vedrech ochladit ulice a náměstí. Nebojí se při tom netradičních novinek. Ve čtvrti Spittelau nyní připravuje unikát: lavičku, která příchozí ochladí. Mobiliář je totiž napojen na zpětné potrubí městské chladicí soustavy.

Dálkové vytápění je již řadu desetiletí ve velké části českých domácností a podniků běžnou praxí. S dálkovým chlazením, které funguje na podobném principu, se však setkal málokdo. A nejinak tomu doposud bylo ve Vídni. Ta sice provozuje a postupně rozšiřuje síť dálkového chlazení, na níž je aktuálně napojeno asi 200 budov, pro velkou část obyvatel města se přesto stále jedná o poměrně neznámý fenomén. Nově si jej proto budou moct vyzkoušet na vlastní kůži.

V sousedství městské spalovny Spittelau, která vyniká uměleckou fasádou od Friedensreicha Hundertwassera, nyní vídeňský energetický podnik Wien Energie instaluje novou lavičku v netradičním provedení. Kdo se do ní posadí, ten se v horkých dnech může těšit na okamžité ochlazení. Mobiliář je totiž napojen právě na soustavu dálkového chlazení, konkrétně na zpětné potrubí.

A jak vše funguje? Přívodní potrubí z chladicí centrály rozvádí vodu ochlazenou na necelých 6 stupňů Celsia k zákazníkům napříč městem. Zejména se jedná o velké budovy jako hotely, univerzita, nemocnice či Státní opera, ale na soustavu už jsou napojeny i první stovky bytů, které takto získávají spolehlivou klimatizaci. Od nich se vrací zpětným potrubím voda o teplotě mezi 15 a 20 stupni. A právě na toto vedení je lavička napojena.

„Pomocí výměníků tepla mobiliář absorbuje chlad ze zpětného potrubí a může se stát místem pro chladivý odpočinek bez spotřeby další energie,“ vysvětluje předseda představenstva Wien Energie Michael Strebl, jak se speciálně navržený mobiliář z betonu ochlazuje. „Dálkový chlad pro lavičku pochází z chladicího centra Spittelau, které jako jedno ze sedmi velkých center přispívá k bezpečnému zásobování našeho města dálkovým chladem,“ dodává Strebl.

„Intenzivně pracujeme na tom, abychom omezili přehřívání města a zlepšili pohodu obyvatel Vídně v horkých letních měsících. Lavička-lednička je kreativním dílem na cestě ke klimaticky přívětivé Vídni,“ navazuje městský radní Peter Hanke, který má v gesci mimo jiné právě i komunální firmy, jako je Wien Energie.

Městský podnik aktuálně provozuje chladicí soustavu o délce 30 kilometrů, zejména v samotném centru Vídně. Současná chladicí kapacita 200 MW se má do roku 2030 skoro zdvojnásobit na 370 MW. Takový výkon bude podle Wien Energie stačit na ochlazení asi 7,3 milionů metrů čtverečních, což je plocha větší než vídeňský Prater. Potřebný chlad Vídeň získává například z říční vody. Podle vídeňských propočtů ušetří centrální dálkové chlazení v porovnání s běžnou klimatizací kolem poloviny emisí CO2.

Úvodní foto: Město Vídeň