První oběť sopečné aktivity na Islandu: dělník zmizel v trhlině, našlo se jen nářadí

Muž při zemětřesení, které erupci předcházelo, spadl do hluboké díry v zemi. Záchranáři po něm marně pátrali několik hodin.

Ještě před zahájením samotné erupce bylo oficiálně ukončeno pátrání po muži, který 11. ledna spadl do trhliny v islandském městě Grindavík.

Jednalo se o jednoho z dělníků, který měl za úkol záplatovat otevřené trhliny ve městě a dávat tak silnice do pořádku. Trhliny, které jsou vidět na povrchu země jsou úzké a nepůsobí na první pohled hluboce. Směrem dolů se ale rozšiřují a v hloubce zhruba 20 metrů jsou zaplněné vodou, která je někde hluboká i dalších 20 metrů.

Právě do zaplavené části nejspíše dělník spadl a zmizel. Ačkoliv se ho záchranáři snažili vypátrat s využití moderní techniky včetně povodních dronů, našli pouze jeho nářadí a zhutňovač zeminy. S ohledem na možné riziko erupce a dalších zemětřesení se ale po dni usilovného pátrání rozhodli prohlásit ho za nezvěstného.

Podle policejního ředitele místního okresu byly podmínky pro hledání v trhlině nebezpečné a nebylo možné posílat do ní další lidi. Pro server Ruv.is policisté také popisovali, že celý den byl pro hledání pohřešovaného velmi komplikovaný a náročný. Hrozila navíc stále blížící se erupce.

Nezvěstný dělník je první a zatím nejspíše poslední obětí série zemětřesení a následně samotné sopečné erupce, která na Islandu vypukla 14. ledna, jak jsme na Obnovitelně.cz psali. Podle posledních zpráv z Islandu se sopečná aktivita již utišila a místní obyvatelé se teď připravují na obnovu města. Domů se ale zatím stále nevrací.

Navzdory děsivému směřování lávy ze sopečných trhlin přímo do města podlehly živlu jen tři domy. Zbytek města zůstal zachráněn, ale život v něm komplikují všudypřítomné trhliny, nestabilní půda, budovy s narušenou statikou a poničená infrastruktura.

Kontaminace plyny a nedostatek vody

Země se navíc stále může hýbat a ještě není vyhodnoceno, zda jsou erupce definitivně u konce. Úřady proto zatím obyvatelům vstup zpět do Grindavíku nedovolily. V průběhu středy ve městě pracovali instalatéři, kteří se snažili opravit přívody pitné vody a také procházeli jednotlivé domy a kontrolovali je.

Podle meteorologického úřadu ale hrozí i jiná nebezpečí. V oblasti je plno sopečných plynů, kontaminovaná jsou také potrubí s vodou, a od čtvrtečního rána má začít sněžit, což může komplikovat práci dělníků i instalatérů. Za nynější prioritu považují úřady vytápění domů. Pokud totiž ve městě začne mrznout dříve než se obnoví přívody tepla, poničí se tím potrubí a další části infrastruktury.

Policisté si také vyžádali klíče od všech budov ve městě a většina místních obyvatel je dobrovolně odevzdala, součinnost policie a lidí je prý ukázková. „Působí to až jako zvrácený a zvláštní projekt,“ popisuje pro Ruv.is Úlfar Lúðvíksson, policejní ředitel místní oblasti. Spolu s policisty pak obráží domy a zjišťují, v jakém jsou stavu.

Situaci komplikuje také skutečnost, že ne všechny praskliny jsou vidět na první pohled a země se stále ještě může propadat. S odhalováním těch méně viditelných trhlin záchranáři teprve začali. „Snad to nebude trvat příliš dlouho, ale očekávám, že to budou dva až tři týdny,“ dodává Lúðvíksson.

Foto: Ulrich Latzenhofer