Invazní sršně při útoku neminou cíl a staví hnízda větší než lidská hlava. Stát má plán na jejich likvidaci
Hnízdo sršní asijských, jejichž výskyt byl minulý týden potvrzen v Plzni, se podařilo po čtyřech dnech pátrání objevit a odstranit. Přispěla preventivní příprava před tímto invazivním druhem.
Kristýna Čermáková
10. 10. 2023
Nálezu hnízda sršní předcházel intenzivní monitoring, který na místě prováděli pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Západočeského muzea, včelařů a specialisty na blanokřídlý hmyz. Likvidace hnízda proběhla ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem. V praxi tak byl poprvé aplikován postup podle navrženého „Plánu eradikace pro sršeň asijskou (Vespa velutina) v České republice“. Ten v uplynulých měsících připravil resort životního prostředí s odborníky z Botanického ústavu AV ČR a Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Plán má zamezit nebo alespoň zpomalit další šíření tohoto invazního druhu.
„Invazní nepůvodní druhy jsou velkým rizikem pro přírodní ekosystémy, člověka, ale i hospodářská zvířata a zemědělství. Na příkladu prvního výskytu sršně asijské v Plzni se ukázalo, jak přesně postupovat a hlavně spolupracovat. Moc děkuji všem, co se na celé akci podíleli,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že první Akční plán pro řešení problematiky prioritních způsobů šíření invazních nepůvodních druhů v České republice schválila vláda už v červnu letošního roku. Plán se zabývá hlavně prevencí samovolného šíření invazních druhů.
„Hnízdo se podařilo objevit díky trasovací metodě, která umožnila sledovat, jakým směrem sršně létají. Okolí budeme dál sledovat, abychom se utvrdili, že se zásah podařil a nevyskytují se tam další sršni. Odstraněné hnízdo chceme analyzovat, abychom získali představu o tom, jak se tento invazní druh v podmínkách České republiky chová. To může být velmi cenné při řešení případných dalších problémů s těmito nezvanými hosty. Zároveň prosíme veřejnost, aby hlásila případná další podezření na výskyt této sršně na e-mail invaznidruhy@nature.cz. Během tohoto víkendu se na nás lidé již obraceli s podezřením na výskyt sršně asijské v celé řadě dalších případů, které dále prověřujeme,“ popisuje Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Chcete ušetřit díky fotovoltaice? Spočítejte si úsporu
Sršní hnízdo hasiči zlividovali pomocí plynu, uvedl zástupce plzeňské pobočky AOPK ČR Zdeněk Myslík pro ČTK. Hnízdo bylo jen o něco větší než lidská hlava a důležité nyní bude zjistit, kolik v něm bylo královen a do jaké míry se stačili sršni rozmnožit. Nacházelo se vysoko v koruně stromu, že ani hasičům nestačil základní žebřík. Podle odborníka Luďka Šuldy ho sršni stavěli zhruba od července, když narostlo do takových rozměrů.
Sršeň obecná pro včelstva nebezpečná není, zato asijský druh ano
V komentáři na sociální síti Šulda uvedl, že sršeň obecná, kterou nacházíme v České republice běžně, není pro včely rizikem. „Sršáň je dost teritoriální a hnízda jsou malá. Ikdyž je mám kousek od včel, před úlovy loví jen jednotky sršní, do deseti jedinců a úspěšní jsou tak v jednom ze tří pokusů. Mladé vitální včely nechytí, chytí spíše ty na sklonku života. Asijských bylo v tom hnízdě, které jsem našel, možná 5 až 10 tisíc a to jsou mnohem obratnější lovci, neviděl jsem je minout,“ vysvětlil jejich nebezpečný potenciál.
Hnízdo je přitom plně obsazené až v počtu kolem 20 tisíc jedinců. I proto se nyní odborníci zaměří na rozbor hnízda a nalezení samečků. Pokud zatím žádní nedorostli, existuje šance, že ještě nestačili dorůst a naklást novou generaci. Přesto bude jasno až další jaro, v tuto chvíli se v blízkosti další hnízdo snad nenachází, alespoň podle záznamů z termokamer.
Sršeň asijská je velmi významný invazní druh, který je útočný a dravý, specializuje se na lov včel a ohrožuje i ostatní volně žijící druhy hmyzu. Nezbytné je proto v případě výskytu zajistit rychlou reakci a odstranění hnízd, ale současně zabránit možné záměně s domácími druhy a zbytečným odpadům na ně.
Plán eradikace proto popisuje postup, jak reagovat v případě nálezu hnízda (i jedinců bez hnízda, jako tomu bylo nyní u prvního výskytu v Plzni), ale také poskytuje informace ohledně možné záměny s původní sršní obecnou a dalšími podobnými druhy. Správná identifikace druhu je pro provedení zásahu (Hasičský záchranný sbor ČR a jednotky požární ochrany, provádí zásah pouze v případě ohrožení života či zdraví osob) zásadní, stejně jako následný monitoring ověřující, zda došlo k úplné likvidaci.
Chcete v zimě ušetřit? Řešením může být tepelné čerpadlo
„Sršeň asijská je o něco menší než sršeň obecná. Vyskytuje v mnoha poddruzích, lišících se zejména zbarvením. Do Evropy se dostala varianta nigrithorax, které se někdy říká černá. Vyznačuje se výrazně tmavším zbarvením než má sršeň obecná. Na rozdíl od sršně obecné má žlutou spodní část nohou. Podle toho ji lze poznat. Rozdíl je i ve způsobu lovu. Sršeň asijská číhá u úlu ve vzduchu na místě a pak útočí. Sršeň obecná volně poletuje. Pokud máte na zahradě včely, sledujte tedy dění kolem úlu,“ doporučuje server Příroda.
Důležité je najít hnízdo včas
„Při přípravě Plánu eradikace jsme vycházeli ze zkušeností v zemích, kde se již sršeň asijská vyskytuje delší dobu, jako je Francie, Španělsko, Portugalsko nebo Belgie a je naprosto zřejmé, že je potřebné zajistit včasnou identifikaci výskytu sršně asijské a okamžitou likvidaci nalezených hnízd. Podcenění situace v prvních letech výskytu vede k rychlému nárůstu početnosti a následně velkým dopadům na včelstva a volně žijících druhy hmyzu i k velmi vysokým nákladům vynakládaným na její likvidaci,“ ujasňuje Jan Pergl z Botanického ústavu AV ČR.
Plán eradikace sršně asijské také nastavuje principy sdílení informací mezi resortními informačními systémy a přináší i základní informace o metodách likvidace a monitoringu. Je souhrnným materiálem pro všechny dotčené instituce i veřejnost.
„Základem je koordinovaný monitoring a mapování druhu. Vzhledem k tomu, že není možné systematicky pokrýt celou republiku, jsou nesmírně důležité informace jak ze strany odborných institucí a odborné veřejnosti (včelařů, entomologů), tak i ostatních občanů. Lidé mohou kontaktovat přímo AOPK ČR, nebo využít některou z již existujících platforem jako jsou BioLog, iNaturalist a NAJDI.JE, anebo využít novou aplikaci NAHLAŠ SRŠNĚ. Veškerá data budou sdílena ve společné databázi a ihned předána AOPK ČR, která kontaktuje místně příslušný hasičský sbor či jiný subjekt se specializací na likvidaci hnízd,“ vysvětluje Jiří Skuhrovec z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.
„Včelaři jsou již dva roky prostřednictvím odborného tisku, konferencí a workshopů seznamováni s nebezpečím, biologií a monitoringem sršně asijské. Je to v rámci mezinárodního projektu, ve kterém spolu se včelaři a hasiči ze Slovenska, Rakouska a Francie řešíme monitoring a praktické metody likvidace sršně asijské včetně sekundárních hnízd. Užitečné jsou volně přístupné publikace o celé problematice sršně asijské na www.psnv.cz,“ zdůrazňuje Petr Texl z Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ, z. s.
Text: TZ MŽP, Foto: Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0