Jen fotovoltaika nestačí, budeme investovat i do větru, plánuje šéf Soleku Sobotka

Fotovoltaická společnost Solek hodlá investovat i do větrné energie, oznámil v podcastu Pod proudem její zakladatel Zdeněk Sobotka.

Pro energetickou soběstačnost české republiky solární panely podle Sobotky nestačí, především přes zimní měsíce. Fotovoltaika má tu nevýhodu, že ačkoliv udává někdy působivá čísla, v praxi je její výkon nižší. Zakladatel společnosti Solek tvrdí, že vládní plány vystavět do roku 2030 patnáct gigawatt výkonu ze solární panelů stejně nebude stačit.

„Solární panel stejně nikdy nevyrábí plnou kapacitou. V ideálních podmínkách si musíte odečíst alespoň deset procent, a to se bavíme o poledni a slunečném dnu. Musíte odečíst dvacet procent, abyste se dostali na reálnou potenciální výrobu,“ vysvětloval Sobotka v podcastu Pod Proudem pro Obnovitelně.cz s Marií Bastlovou.

Když Česká republika zainvestuje do pořádné solární energetiky včetně dostatečných bateriových úložišť, mohla by být od dubna do září prakticky energeticky soběstačná. Současně by také snížila uhlíkovou stopu na minimum. Pořád ale zbývá druhý půlrok, který pouze výroba ze slunce nepokryje.



Podle Sobotky by řešením mohly být větrné elektrárny, kterých je v České republice zatím stále pomálu. „Myslím si, že dokud do našeho energetického mixu nezamícháme i větrnou energii, zůstaneme i nadále závislí na fosilních palivech nebo na dovozu elektřiny. A to v zimě, když nebudeme mít ideální podmínky pro výrobu ze solárních panelů,“ říká.

Skupina Solek se zaměřuje na velké pozemní instalace, které provozuje zejména v Chile, na Kypru nebo v Rumunsku. Do konce letošního roku plánuje disponovat slunečními elektrárnami o celkovém výkonu 400 megawattů.

Nyní se ale skupina chystá rozkročit z čisté fotovoltaiky i k větrnému sektoru. „Pustit se do větru je nezbytné, pokud chceme zůstat dodavatelem, který bude stabilní 24/7. Máme již první funkční projekt ve Španělsku, v České republice máme zatím problém s místem v síti, které není nijak regulované a je proto těžké ho z pozice seriózního investora dostat,“ říká Sobotka.

K energetické soběstačnosti je potřeba zjednodušit povolovací procesy

Některé další státy mají fungování sítě regulované, Česká republika je ale zatím pozadu. Vyřešit by to snad mohly změny v legislativě. Doposud byl také překážou odpor ze strany lidí, ten ale postupně utichá. Jak jsme psali v lednu na Obnovitelně.cz, obce, které v minulosti odmítly výstavbu větrných turbín, jsou jim od začátku energetické krize výrazně nakloněnější než dříve.

„Zvlášť vítr by se teď mohl rychle rozvíjet díky akceleračním zónám. Ale je nutné, aby rozvoj byl řízený. Musí splňovat dané parametry. Stavět větrné turbíny bude možné jen v lokalitách, které Ministerstvo životního prostředí prověří. To jsou především avizované go-to zóny,“ uvedl v rozhovoru ministr životního prostředí Petr Hladík v červnu.

Povolovací proces na větrnou turbínu je nyní stále zatím výrazně delší a složitější, než v jiných zemích Evropské unie. Po přechodu na go-to zóny by mělo být možné získat povolení do jednoho roku, a mimo vyznačenou zonaci maximálně do dvou let.

Foto: Unsplash