Tykačova Elektrárna Chvaletice má další výjimku pro emise škodlivin. Podle ekologů protiprávně

Uhelná elektrárna Chvaletice nemusí do 31. května 2024 plnit zákonné emisní limity pro oxidy dusíku a rtuť, rozhodl Krajský úřad Pardubice.

Elektrárna, která patří do skupiny Sev.en Energy AG miliardáře Pavla Tykače, podle rozhodnutí Krajského úřadu Pardubického kraje nemusí až do 31. května 2024 začít plnit zákonné emisní limity pro oxidy dusíku a rtuť.

Ve společné tiskové zprávě to za absurdní a naprosto protiprávní označilo Hnutí DUHA, Frank Bold, Greenpeace ČR, Zelená pro Pardubicko a Zastavme elektrárnu Chvaletice. Vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh říká, že rozhodnutí je v rozporu se zákonem.

„Jediná zákonná možnost nyní byla limity okamžitě zpřísnit. Elektrárna se v médiích chlubí, že to dokáže, Ale i pokud by nebyla schopna plnit emisní limity a zastavila provoz, nic se nestane. Data ukazují, že i během krizového roku 2022 bychom se bez této elektrárny dokázali obejít,“ vysvětluje dále. Na snížení emisí přitom měl vlastník elektrárny téměř šest let.

Krajský úřad měl povinnost bezodkladně rozhodnout o uložení limitů už 22. června 2022, kdy byla Krajským soudem v Ostravě pozastavena platnost emisní výjimky, jak informovalo Obnovitelně.cz.

Výjimka byla ale následně 21. prosince 2022 tímto soudem zcela zrušena pro rozpor se zákonem. Krajský úřad však rozhodl až nyní po více než roce a po opakovaných podnětech nevládních organizací a nařízení ze strany ministerstva životního prostředí.

Rozhodnutí Krajského úřadu je navíc podle zástupců organizací nezákonné, protože každé faktické prodloužení výjimky musí podle evropské legislativy projít plnohodnotným procesem, ve kterém se k záměru může vyjadřovat veřejnost. Není to přitom poprvé, co krajský úřad v případě elektrárny Chvaletice rozhodl za zavřenými dveřmi bez účasti veřejnosti – například v roce 2019 posvětili úředníci částečnou modernizaci dvou bloků elektrárny, a porušili tak podle Nejvyššího správního soudu zákon.

Nekonečný kolotoč kolem elektrárny se otáčí dál. Ministerstvo rozhodnutí pravděpodobně zruší

Eliška Beranová, právnička Frank Bold, která se případu dlouhodobě věnuje, říká, že na splnění zákonné povinnosti krajského úřadu čekali více než rok. Výsledek je ale překvapil. „Namísto toho jsme se však dočkali nového nezákonného rozhodnutí, které provozovatele navzdory platným právním předpisům nepřiměřeně zvýhodňuje. Lze důvodně očekávat, že ministerstvo životního prostředí rozhodnutí v odvolacím řízení zruší, znečišťování životního prostředí toxickou rtutí však v mezičase stále pokračuje.”

Nevládní organizace se nyní proti rozhodnutí odvolají, protože krajský úřad fakticky rozhodl o nové výjimce. Využil k tomu stav předcházení nouze k teplárenství, který však krajský úřad k prodloužení výjimky neopravňuje, vztahuje se totiž pouze vybrané teplárenské zdroje (které čerpají takzvanou teplárenskou výjimku) a zdroje sloužící ke krátkodobé dodávce energií, mezi něž Elektrárna Chvaletice nepatří.

Vzhledem k pravomocnému rozsudku soudu by ministerstvo životního prostředí mělo nové rozhodnutí krajského úřadu zrušit a nařídit snížení limitů na zákonnou úroveň. V takovém případě by elektrárna musela uložené limity začít okamžitě plnit, nebo omezit či zastavit provoz. Elektrárna navíc nedávno oznámila, že našla způsob, jak snížit množství rtuti ve spalinách pod úroveň emisního limitu.

„V průběhu jednoho z testů s alternativním aditivem se nám pak podařilo zvýšit účinnost záchytu rtuti tak výrazně, že její koncentrace v jednom kubíku spalin dlouhodobě poklesly pod požadovaných 7 mikrogramů. Daná metoda se jeví jako velice slibná, a máme velkou naději, že se osvědčí i v dlouhodobém provozu. Podstatou řešení bude každopádně kombinace různých technologií, které již v elektrárně úspěšně pracují,“ uvedl generální ředitel Elektrárny Chvaletice Václav Matys v tiskové zprávě.

Přesto s dobrovolným snižováním množství rtuti evidentně nespěchá. Pro iDnes.cz se mluvčí Krajského úřadu Dominik Barták vyjádřil, že v dobách mimořádného stavu, který ministerstvo vyhlásilo kvůli energetické krizi minulý rok, dává výjimka smysl. V případě pozastavení provozu by totiž ohrozila dodávky energie. To ale zástupci ekologických organizacích vyvrací.

Provoz elektrárny Chvaletice není pro Českou republiku klíčový

I v případě zastavení provozu či úplného odstavení elektrárny však nebudou nijak zásadně ohroženy dodávky tepla či elektřiny. Data za rok 2022 ukazují, že vývoz elektřiny z České republiky byl více než trojnásobný oproti celkové (byť v tom roce rekordní) výrobě elektrárny Chvaletice.

Výroba elektřiny z Chvaletic byla vyšší než vývoz (tedy potřebná pro domácí spotřebu) jen 931 hodin. Výpadek elektrárny Chvaletice nijak neohrozí českou ani evropskou energetickou bezpečnost a nezpůsobí nedostatek elektřiny. Z dat Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E), která analyzoval think-tank Ember, vyplývá, že v Evropské unii se přes poslední zimu od října do března snížila výroba elektřiny z uhlí o 27 terawatthodin (tedy o šestinásobek celkové roční výroby elektrárny Chvaletice).

Elektrárna Chvaletice nepatří mezi významné dodavatele tepla pro velkou aglomeraci jako například teplárenské zdroje v Mělníku, Opatovicích nebo v Trmicích. Dodávka tepla na úrovni 130 terajoule za rok odpovídá malé teplárenské soustavě zásobující několik stovek domácností. S tím ale vedením nesouhlasí. „Na pokus o uzavření velkého a levného domácího stabilního zdroje energie, který není závislý na Rusku, si aktivisté sotva mohli vybrat lepší čas,“ kritizoval mluvčí elektrárny Petr Dušek loňský rok, když soud v březnu zrušil tehdejší výjimku.

Podle zastánců ekologických hnutí je zdroj energie ale plnohodnotně nahraditelný. Při využití stávajících rozvodů tepla lze Chvaletice v krátkodobém horizontu nahradit například menším biomasovým či plynovým kotlem s výkonem do 20 megawattů nebo kogenerační jednotkou (lokalita je plynofikována), případně (podle stavu zateplení budov v síti) tepelným čerpadlem. V případě vhodné konfigurace by bylo možné využít i stávající plynové kotle z najížděcí kotelny. Některé napojené budovy také mohou přejít na lokální vytápění například tepelnými čerpadly či biomasovými kotli.

Nové emisní limity byly schválené již před téměř šesti lety a splnilo je 92 ze 110 velkých spalovacích zařízení v ČR. Chvaletice však neustále trvaly na dlouhé a příliš rozsáhlé výjimce, jakou zákon neumožňuje. Díl viny však podle ekologických organizací nesou i úřady – Krajský úřad Pardubického kraje (který ji udělil poprvé), Krajský úřad Olomouckého kraje (který výjimku udělil znovu) a Ministerstvo životního prostředí, které ji za ministra Richarda Brabce potvrdilo.

Foto: Unsplash