Pelhřimov má nový energeticky soběstačný nemocniční pavilon v pasivním standardu
Nemocnice Pelhřimov letos významně rozšiřuje kapacity svých zdravotnických služeb, a to díky nově vybudovanému pavilonu, který je energeticky maximálně soběstačný a pasivní.
Kristýna Čermáková
29. 7. 2023
Významný projekt, který financoval Kraj Vysočina jako objednavatel a hlavní investor, vyžadoval investici ve výši 592 milionů korun bez DPH. Za architekturou, projekčními pracemi, statickými a technologickými řešeními TZB stojí renomovaná projekční a stavebně-poradenská společnost Obermeyer Helika a.s.
Podařilo se jí v daném termínu splnit náročný úkol – navrhnout a realizovat nový nemocniční pavilon v pasivním standardu, při dosažení maximální energetické soběstačnosti budovy a splnění všech nároků na moderní zdravotnickou budovu.
Jiří Houda, hlavní inženýr projektu ze společnosti OBERMEYER HELIKA, který se od samého začátku podílel na projektu nového pavilonu, uvádí: „Stavba nemocnice v pasivním standardu přináší určitou složitost z důvodu specifických požadavků na zdravotnický provoz a hygienu prostředí."
Náročnost projektu podle Houdy spočívala ve skutečnosti, že do nemocničního pavilonu bylo potřeba integrovat různorodé technické vybavení, které současně splňovalo parametry provozu i energetické efektivnosti. „Lze říci, že šlo o náročný proces, který vyžadoval pečlivé plánování, úzkou spolupráci profesních specialistů a dodržování přísných normativních požadavků. Vidíme, že překonání těchto výzev se vyplatilo. Přinese dlouhodobé výhody a přispěje k udržitelnosti a efektivitě zdravotnického zařízení.“
Nový pavilon, který byl navržen pomocí BIM technologie, je zajímavý především tím, že se jedná o veřejnou zdravotnickou stavbu postavenou v pasivním standardu.
„Energetická nenáročnost budov je dnes již standardem, obzvlášť u stavby, která bude fungovat desítky let,“ upozorňuje Jiří Houda a dodává: „Je nutné si uvědomit, že například oproti bytovým domům, má nemocnice své specifické požadavky na provoz a hygienu prostředí, které vyžadují rozsáhlé technické vybavení. Dosáhnout i přes tyto nároky energetické rovnováhy bylo pro nás zajímavou výzvou.
Plánování výstavby inženýři konzultovali s lékaři a díky jejich námětů postupně zpracovávali celý projekt. „Výsledkem je budova, která nejenže odpovídá požadavkům na moderní zdravotnickou stavbu, ale také plně vyhovuje potřebám lékařů, zdravotnického personálu a pacientů," vysvětluje Houda.
Ředitel Nemocnice Pelhřimov Jan Mlčák komentuje několikaletou spolupráci týmu odborníků z Nemocnice Pelhřimov s projektanty a architekty Obermeyer Helika jako velmi přínosnou. Výsledkem vzájemných konzultací je moderní pavilon, který propojil pomocí tří spojovacích mostů budovy s klíčovými provozy nemocnice a napomáhá tak efektivnímu fungování celého zdravotnického zařízení.
„Tyto spojovací prvky významně zjednodušují provozní vazby mezi sousedními lůžkovými pavilony a pavilonem akutní medicíny, což umožňuje rychlejší a efektivnější komunikaci a spolupráci napříč různými odděleními. Nadzemní mosty rovněž přispějí ke zvýšení komfortu pacientů a personálu a také k vyšší efektivitě a optimalizaci lékařské péče," říká Mlčák.
Nový pětipodlažní, architektonicky atraktivní pavilon poskytne moderní zázemí pro dětské, gynekologicko-porodnické a neurologické oddělení. Prostory pavilonu jsou navrženy speciálně tak, aby poskytovaly pacientům a jejich rodinám větší komfort. Moderní pokoje jsou vybaveny veškerým potřebným zařízením a vytvářejí příjemné a klidné prostředí pro rychlé uzdravení.
Pavilon péče o rodinu podporuje spolupráci a výměnu zkušeností mezi různými odděleními a odborníky v nemocnici, což zlepší kvalitu péče a umožní implementaci nejnovějších postupů a léčebných metod. Tyto přínosy přispívají k posílení celé nemocnice, zlepšení zdravotní péče v regionu a zajištění lepšího komfortu a podpory pro pacienty a jejich rodiny.
Text: Tisková zpráva
Foto: Obermeyer Helika a. s.