Česko se může do 10 let zbavit uhlí, potvrzují propočty od renomovaných expertů
Ekologické organizace představily propočty, které ukazují, jak se může Česko během tohoto desetiletí zbavit spalování uhlí. Kalkulace vznikly ve spolupráci s vědci z Institute for Sustainable Futures při University of Technology v Sydney v Austrálii a nezávislé ověření výsledků v případě fungování elektrizační soustavy propočítal svým modelem energetický institut Aurora Energy Research z Německa.
Martin Prax
29. 10. 2021
Zásadním výsledkem propočtů je zjištění, že spalování uhlí pro výrobu energie může skončit v roce 2030. Kalkulace přitom pomocí modelu ukazují bilanci výroby a spotřeby elektřiny v průběhu celého roku. Studii nazvanou Energetická revoluce nechaly připravit ekologické organizace Greenpeace a Hnutí DUHA s cílem nejen ukázat, jak může Česko skoncovat se spalováním uhlí, ale také co se bude dít dalších 20 let do roku 2050. Další dvě dekády totiž budou důležité z pohledu postupného útlumu fosilních paliv v oblasti teplárenství a dopravy.
Aby se plánovaný konec uhlí podařilo naplnit, musí podíl zelené energie vzrůst na trojnásobek. Ekologické organizace sází zejména na růst fotovoltaických elektráren na střechách a fasádách domů, výsypkách po těžbě či brownfieldech a na instalaci nových větrných turbín. Současně počítají, že by stále běžely jaderné reaktory v Temelíně a Dukovanech ovšem bez potřeby výstavby nových jaderných bloků. Pro zimní období by obnovitelným zdrojů vypomohly plynové a biomasové zdroje. Podle ekologický organizací může jít například o účinné teplárny či bioplynové stanice na odpad vyrábějící elektřinu i teplo. Dalších 20 let pak model sleduje dekarbonizaci celé české ekonomiky.
“Prezentované scénáře transformace a modernizace energetiky si vyžádají velké investice do rozvoje obnovitelných zdrojů, energetické efektivity, technologií skladování energií či přenosové soustavy. Nemalou část těchto investic je možné získat z různých evropských fondů, které jsou již k dispozici. Tato transformační výzva zároveň představuje i příležitost, jak snížit výdaje za dovoz fosilních paliv ze zahraničí, vytvořit kvalitní pracovní místa a snížit náš negativní vliv na místní i globální životní prostředí,” komentuje výsledky modelování Jiří Jeřábek z Greenpeace ČR.
Studie Energetická revoluce se současně nevyhýbá možným limitům s naplněním cílů redukce spotřeby uhlí. Ty jsou v Česku spojeny hlavně se využítím biomasy, ktreá má zvýšená nároky na zemědělské plochy. Studie proto otevírá debatu o hledání řešení konce fosilních paliv, které bude slučitelné s ochranou přírody, udržitelným zemědělstvím a lesním hospodařením. Ekologické organizace jsou přesvědčeny, že ochrana klimatu je pro naši budoucnosti stejně nezbytná jako ochrana biodiverzity a jako jedinou reálnou cestu tedy vidí hledání společného řešení jak pro stabilní klima, tak pro zdravou přírodu.
Modelování zohledňují aktuální energetická a ekonomická data, využívají současné vědecké a technologické poznání, berou v úvahu možné změny legislativy i dostupné predikce vývoje v příštích letech.
Ekologické organizace proto navrhují jako řešení podrobně se zabývat potenciálem biomasy a větrné energie a stanovit, jaké množství je udržitelně využitelné a uvažovaný energetický potenciál modifikovat na základě výsledků. Je také žádoucí zaměřit se na investice do technologického rozvoje způsobů bezemisní výroby a ukládání energie s cílem snížit tlak na využití biomasy a větrné energie (zvyšování efektivity fotovoltaických článků, využití geotermální energie a podobně). Je také nutné zabývat se otázkou, zda je dosažení úplné dekarbonizace v roce 2050 možné při současném zachování ekonomiky postavené na trvalém růstu a zda není vhodné současný model upravit tak, aby se snížila jeho náročnost na využívání zdrojů, zatímco by zůstala zachována kvalita života a dostupnost služeb.
“Modelování ukazuje, že naše se energetika v roce 2030 bez uhlí může obejít. Ukazuje ovšem také jak velkým úkolem je celková dekarbonizace energetiky a dopravy – tedy konec spalování ropy a zemního plynu do roku 2050. Nemůžeme ovšem couvnout, protože pokračování fosilní energetiky by mělo fatální následky – dvacet let staré odhady dopadů klimatické krize se naplňují se zarážející přesností. Je zřejmé, že enormní množství dnes využívaných fosilních paliv nelze nahradit pomocí několika stovek tisíc střešních fotovoltaik. Podmínkou je rychlý restart sektoru obnovitelných zdrojů a rozvoj nových technologií typu vodíkové akumulace. Úkolem příštích let bude sladit zájmy ochrany přírody a rozvoje obnovitelných zdrojů,” uzavírá Karel Polanecký z Hnutí DUHA.
Autor: Martin Prax (s využitím tiskové zprávy Greenpeace)
FOTO: Pixabay