Trojmoří je na rozcestí mezi plynem a čistou energií. Rozhodne se ve Varšavě

Desátý summit Iniciativy Trojmoří ve Varšavě je nejen důvodem k oslavě, ale i šancí přehodnotit energetickou budoucnost regionu. Ten stále stále ohrožuje závislost na fosilním (zejména ruském) plynu.

Iniciativa tří moří (3SI) se 28. dubna vrací do Varšavy, kde se uskuteční její desátý výroční summit, který má příležitost změnit podobu energetické bezpečnosti ve střední a východní Evropě. 3SI představuje nejvýznamnější politické partnerství mezi zeměmi střední a východní Evropy (Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Bulharsko, Rumunsko, Rakousko a Řecko), jehož partnery jsou i Ukrajina a Moldavsko.

Podle think-tanku Ember mohou země Trojmoří již dnes fungovat bez ruského plynu a být zásobovány jinými dodavateli s využitím stávající infrastruktury. Přesto se v některých státech plánuje rozšiřování LNG terminálů a plynovodů – investice, které mohou být brzy nadbytečné a zbytečně zatíží veřejné rozpočty.

„Výroční summit Trojmoří je ideální příležitostí, jak sjednotit členské státy a přejít od slov k činům – tedy ukončit závislost na ruském plynu a místo toho podpořit rozvoj čisté energie, konektivity a elektrifikace,“ říká analytik Ember Dr. Paweł Czyżak.

Region má alternativy

Tři baltské státy – Estonsko, Lotyšsko a Litva – definitivně uzavřely kapitolu své sovětské minulosti, když 9. února úspěšně synchronizovaly elektrické sítě s kontinentální evropskou soustavou a ukončily tak napojení na Rusko a Bělorusko. V celém regionu navíc prudce roste podíl solární energie: Maďarsko se dostalo na špičku žebříčku EU, a poptávka po plynu v 3SI regiónu klesla o 8 až 28 % oproti předkrizovým letům.

I přes tento pokrok se ale v roce 2024 dovoz ruského plynu do EU zvýšil o 18 %. Mezi země, které přispěly k tomuto nárůstu, patří Česko (+2 mld. m³), Polsko (+0,6 mld. m³) a Řecko (+0,5 mld. m³). To přímo odporuje cílům Trojmoří v oblasti bezpečnosti a nezávislosti.

Pod proudem: Z garáže ve Výčapech až do Tokia. TEDOM chce posílit na asijských trzích, chystá i pobočku na Ukrajině

Země Trojmoří mají v současnosti k dispozici dostatek alternativních dovozních kapacit. Přesto se plánuje rozšíření LNG kapacit ze současných 25 mld. m³ na 48 mld. m³ do roku 2030 – s dalšími 12 mld. m³ ve fázi diskusí. Dva nové plynovody – rozšíření Trans-Adriatic Pipeline a výstavba EastMed – přidají dalších 20 mld. m³.

Poptávka po plynu však dlouhodobě klesá. Pokud se tento trend nezmění, region riskuje masivní nadkapacitu a „uvíznutá aktiva“ za miliardy eur, místo aby investoval do potřebné elektrické infrastruktury, obnovitelných zdrojů nebo energetické efektivity.

Nové řešení: Přenosová dálnice Trojmoří

Řešením může být ambiciózní projekt 3SI Transmission Highway – koordinovaná modernizace přenosové sítě, která by umožnila přenášet energii z pobřežních oblastí s vysokým větrným potenciálem (Baltské, Černé, Egejské a Jaderské moře) do průmyslových center ve střední Evropě.

Tento projekt by nejen zvýšil stabilitu a konkurenceschopnost regionu, ale také přilákal investice do čistého průmyslu, datových center nebo fintechu – a posílil roli Trojmoří jako energetického lídra. Baltské státy plánují dosáhnout 100% podílu obnovitelné elektřiny do roku 2030 a navrhují vznik Baltského energetického hubu. Podobné iniciativy mohou vzniknout i v regionu Černého moře – například společné větrné parky Bulharska a Rumunska.

Summit ve Varšavě by měl přinést konkrétní kroky:

  • Potvrzení cíle úplného ukončení dovozu ruského plynu do roku 2027
  • Zastavení zbytečných investic do plynové infrastruktury
  • Přesměrování veřejných prostředků do obnovitelných zdrojů, propojení sítí a elektrifikace
  • Podpora společných projektů, jako je 3SI Transmission Highway nebo regionální energetická centra

Úvodní foto: Pixabay