Nechtějí baterie z Číny, začali proto vyrábět vlastní. Second Foundation se spojila s Bochemií

Bateriová úložiště s hardwarem i softwarem z evropských zemí jsou velmi žádaným zbožím. Zákazníci jsou navíc ochotní si za domácí baterie i připlatit.

Chemicko-energetická skupina Bochemie Group a Second Foundation, přední evropský poskytovatel služeb řízení výroby z obnovitelných zdrojů energie, oznámili dlouhodobou spolupráci především na bateriových úložištích. Bochemie Group dodá technologické zázemí zkušené a velké firmy, Second Foundation dodá softwarový systém. „Hardware na straně Bochemie a software na straně Second Foundation nabízí řešení nejen pro český trh ale pro celou Evropu,“ uvádí Miloslav Vodička, předseda představenstva Bochemie.

Výroba se bude soustředit na velké kontejnery a bude schopná nabídnout kapacitu až pěti megawatthodin na jednu baterii. Celkový objem výroby bateriových úložišť by měl za dva roky nabídnout kapacitu 2,5 až 3 gigawattů ročně. Plně automatizovaná továrna je nyní ve výstavbě a do zkušebního provozu by měla být uvedena již letos v červenci.

Propojení obou zkušených společností by mělo nabídnout baterie vyrobených z evropských dílů a s česko-německým softwarem. Díky tomu by se mělo jednat o technologie nezávislé na asijském trhu, a to navzdory tomu, že kvůli mnoha regulacím je zde realizace podobného projektu náročná. „Ačkoliv máme záměr stavět v Česku, daleko jednodušší bychom to měli, i kdybychom se rozhodli stavět například v Japonsku,“ dokládá Vojtěch Kačena, spoluzakladatel a většinový vlastník Second Foundation.

Second Foundation nabývá v Bochemie Group minoritní podíl se záměrem propojit působení obou skupin na poli komplexní energetiky. Kromě českého trhu je těžištěm aktivit skupiny Second Foundation trh německý, na kterém působí její dceřiná firma in.power zaměřená na obchodní a systémovou integraci výroby z obnovitelných zdrojů.

V Německu přitom také sídlí společnost GAZ, která je prostřednictvím svojí mateřské firmy GAZ Energy součástí skupiny Bochemie. Spojením obou skupin tak vzniká významný evropský hráč s přesahem na globální trhy, kde jeden či oba partneři působí, jako jsou například Spojené Státy, Saúdská Arábie nebo Japonsko.

„V Bochemii jsme našli dodavatele špičkových bateriových úložišť, ale také touto spolupráci vzniká příležitost ke sdílení technologického know-how a dalšímu společnému vývoji. Například už několik měsíců společně vyvíjíme software určený k řízení provozu úložišť a jejich uplatnění v rámci distribuční sítě, který bude šitý na míru našim vlastním aplikacím stejně jako potřebám zákazníků Second Foundation i Bochemie. Partnerství se skupinou Bochemie tak představuje další krok v rámci naší strategie zaměřené na poskytování co nejucelenějších energetických služeb,“ vysvětluje Kačena.

Vyšší cena za bezpečí a strategii

V rámci této spolupráce bude Second Foundation také využívat bateriová úložiště GAZ Energy pro poskytování energetických služeb. GAZ Energy patří mezi přední světové výrobce průmyslových nikl-kadmiových článků a nejnověji nabízí i kompletní bateriová úložiště sestávající z lithium-iontových (LFP) článků. Tyto systémy se vyznačují sofistikovaným systémem řízení a jsou vybaveny řadou unikátních bezpečnostních prvků. Úložiště GAZ Energy jsou primárně využívána k poskytování služeb výkonové rovnováhy (SVR) a efektivní obchodování s energiemi, stejně jako je lze využít v kombinaci s výrobou z OZE v rámci průmyslových areálů nebo jiných velkých budov.

„Vysoce sofistikované řízení úložišť GAZ Energy umožní Second Foundation zefektivnit ukládání energie a tím maximalizovat obchodní přínos služeb, které náš partner poskytuje. Využijeme však i další synergie včetně sdílení znalostí a dalších kapacit na řadě evropských trhů. A to nejen v oblasti energetiky. Z tohoto partnerství může těžit také naše chemická výroba, zejména s ohledem na zvažované rozšíření aktivit Bochemie o recyklaci průmyslových baterií a výrobu pokročilých materiálů pro akumulátory,“ očekává Vodička.

Produkty vyrobené v Evropě budou sice o možná až desítky procent dražší, než od asijské konkurence, přinesou ale výhody spojené například s bezpečnostní strategií. „Konkurovat cenou Číně dnes není možné, to je znát i například na bateriích od Tesly, které jsou až dvakrát dražší, než ty z Asie. Přesto mají zákazníci zájem o technologie z Evropské unie a českou montáží,“ komentuje Kačena.

První vyrobené baterie mají navíc odbyt přímo pro sebe. „Prvních pár měsíců úložiště poputují k našim projektům a když se linky rozeběhnou naplno a zbudou nám přebytky, začneme je nabízet na trhu. Již nyní registrujeme velký zájem v Německu,“ dodává.

Skupina Bochemie a Second Foundation přitom již spolupracují i mimo rámec nedávno uzavřené dohody. Prostřednictvím GAZ Energy poskytuje mateřský závod Bochemie služby výkonové rovnováhy jako součást agregačního bloku Nano Energies, dceřiné firmy Second Foundation. Energeticky náročná fabrika se rozhodla využít své prostory, pořídila kogenerační jednotku, bateriové úložiště a solární elektrárnu. Svůj nejnáročnější provoz navíc spouští pouze ve fotovoltaické sezóně a při přebytcích elektřiny vyrábí do zásoby na sklad, ze kterého následně čerpá produkty pro zákazníky, kteří si je objednávají přes zimní měsíce.

Úvodní foto: Freepik