Photon Energy v Africe postaví solárně-hydroenergetickou elektrárnu
Jihoafrický projekt 250 megawattové solárně-hydroenergetické elektrárny využívá inovativní technologii RayGen. Elektrárna optimalizuje místní distribuci energie a zajistí stabilitu sítě.
Redakce Obnovitelně.cz
19. 1. 2025
Photon Renewable Energy, jihoafrická dceřiná společnost skupiny Photon Group, dosáhla významného milníku při developmentu koncentrované solární fotovoltaické elektrárny o výkonu 250 megawattů kombinované se 150 megawatty (1,8 gigawatthodin po dobu 12 hodin) elektrotermálním úložištěm energie ve Wintertonu, v provincii KwaZulu-Natal, v Jihoafrické republice.
Projekt získal připojení k síti a po uvedení do provozu bude zařízení hrát významnou roli při zlepšování energetické stability Jihoafrické republiky. Projekt se nachází ve Wintertonu, v provincii KwaZulu-Nata a jeho další development je na dobré cestě ke stádiu připravenosti pro výstavbu. Společnost očekává dokončení procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) ve 4. čtvrtletí tohoto roku, přičemž projekt by měl dosáhnout statusu stavební připravenosti ve 2. čtvrtletí roku 2026.
„Tento projekt představuje pro Photon Energy významný milník, protože rozšiřuje naši působnost v Jihoafrické republice. Prostřednictvím pokročilé technologie RayGen i díky úzké spolupráci s Eskomem i místními partnery, jsme odhodláni přispět k energetické stabilitě Jižní Afriky a poskytovat udržitelná řešení, která jsou přínosem pro životní prostředí i místní komunity,“ uvedl Georg Hotar, generální ředitel Photon Energy Group.
Po úspěšném zajištění 1 200 hektarů pozemků získal projekt výhodné podmínky pro připojení k energetické síti, které zajišťují plnou integraci jeho kapacity. Po uvedení do provozu bude toto zařízení významným příspěvkem ke zlepšení energetické stability JAR a zmírnění dopadů výpadků elektřiny.
V další fázi vývoje bude Photon Energy spolupracovat se společností Eskom, místním provozovatelem distribuční soustavy (DSO) a největším výrobcem elektřiny v Africe, aby navrhla a implementovala nezbytná technická řešení pro integraci elektrárny do regionální i národní sítě.
Hodnota pro energetický sektor i pro místní komunitu
Cílem tohoto partnerství je zajistit stabilitu sítě, optimalizovat distribuci energie a poskytovat základní služby, jako je regulace frekvence a řízení špičkového zatížení. Úzká spolupráce společnosti s DSO má zajistit nasazení této pokročilé technologie s významnou hodnotou jak pro energetický sektoru, tak pro místní komunity.
Projekt se stabilně vyvíjí, přičemž posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) má být dokončeno ve 4. čtvrtletí letošního roku a územní řízení i nadále pokračuje.
Skupina se také připravuje na podání žádosti o energetickou licenci NERSA a PPP, což jsou klíčové kroky k získání všech potřebných povolení pro výstavbu. Očekává se, že projekt dosáhne stavu ready-to-build ve 2. čtvrtletí 2026.
Společnost navíc usiluje o získání statusu Strategického integrovaného projektu pod záštitou Prezidentské komise pro koordinaci infrastruktury v JAR. Získání tohoto statusu by poskytlo klíčovou podporu, umožnilo zrychlení vývojových harmonogramů a podpořilo spolupráci s klíčovými veřejnými i soukromými partnery.
Řešení Solar Hydro od společnosti RayGen řeší rostoucí potřebu dlouhodobého ukládání energie kombinací výroby koncentrované solární elektřiny a tepla s tepelným úložištěm na bázi vody, které dokáže poskytovat regulovatelnou synchronní energii po dobu přesahující 12 hodin.
Úvodní foto: Freepik