Na Česko už kvůli Stanjurovi míří první žaloba. Škrty v podpoře OZE mohou skončit arbitráží
Destruktivní návrhy vlády na omezení podpory obnovitelných zdrojů vyvolaly první reakci. Zahraniční společnosti připravují žalobu na ochranu investic.
Ondřej Novák
6. 11. 2024
V minulých týdnech představil ministr financí Zbyněk Stanjura spolu s ministrem průmyslu Lukášem Vlčkem plány na to, jak hodlají prostřednictvím tzv. přílepků k Lex OZE III změnit zákon č. 165/2012 Sb. o podporovaných zdrojích energie a v něm zpětně snížit maximálně povolenou výnosnost projektů. Na tento a další retroaktivní návrhy ohrožující miliardové investice nyní reagují německé, rakouské a švýcarské společnosti působící na českém trhu. Jde o první krok, který předchází zahájení mezinárodních arbitráží.
Česká vláda, jmenovitě předseda vlády Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura, obdržela oznámení o zahájení sporu, který vyplývá z porušení závazků České republiky podle Smlouvy o energetické chartě (ECT) a Dohody mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Švýcarskou konfederací o podpoře a vzájemné ochraně investic (BIT). Skupiny Enery, Voltaic Network a Photon Energy Group stejné oznámení adresovaly také prezidentu republiky Petru Pavlovi. Zahraniční skupiny mimo jiné uvádí, že došlo k porušení „legitimních očekávání“ investorů a ČR svými kroky ohrožuje stabilní a spravedlivé investiční prostředí.
Vládu ČR společnosti působící v oblasti obnovitelných zdrojů upozorňují, že aktuální legislativní návrhy mohou investorům způsobit ztráty a jiné ekonomické nevýhody v důsledku závažných změn a snížení státní podpory poskytované fotovoltaickým elektrárnám. „Česká republika přijala v minulosti program za účelem přilákání investic do odvětví obnovitelných zdrojů. Investoři, kteří na základě této pobídky investovali do fotovoltaických projektů, jsou ohroženi výrazným snížením příjmů a v důsledku toho i výrazným snížením hodnoty svých investic.“
Legislativní návrhy na úpravu zákonem garantované podpory pro obnovitelné zdroje zahrnují mj. zrušení nároku na podporu pro výrobny elektřiny z obnovitelných zdrojů v době záporných cen elektřiny, zavedení individuálních kontrol k zajištění přiměřenosti podpory a snížení hodnoty povolené výnosnosti projektů (snížení vnitřního výnosového procenta tzv. IRR).
Investoři budou po České republice požadovat zaplacení škod, které jim v souvislosti s výše uvedenými opatřeními vzniknou. Vedle toho navrhované vládní kroky navíc svými dopady do investičního prostředí České republiky závažně ohrožují další investice do obnovitelných zdrojů v období, kdy česká ekonomika potřebuje řešit dostatek spolehlivých a dostupných čistých zdrojů elektrické energie.
Před ohrožením investičního prostředí varovala nedávno i Solární asociace, podle které mohou Stanjurovy nepromyšlené škrty ohrozit důvěru v český stát jakožto vhodnou zemi pro investování do energetiky. Výše podpory přitom v průběhu let výrazně klesá, a to jak v nominální výši, tak i vůči celkovému státnímu rozpočtu. V příštím roce mělo jít na podporu solárních elektráren 30 miliard, vláda ale plánuje provozovatelům poslat jen něco přes 8 miliard. Řadě firem proto hrozí bankroty a česká energetika může přijít o několik gigawattů výkonu. V ohrožení jsou i cíle na snižování emisí, pro které jsou staré fotovoltaické elektrárny klíčové.
Zdroj: TZ
Úvodní foto: Unsplash