Solar Global rozšiřuje obchod s flexibilitou. Jeho agregační blok SG Circle nabízí firmám vyšší výnos
Díky službám obchodní a technické flexibility zákazníci dosáhnou na lepší výkupní ceny elektřiny, než je dostupná na trhu. Mohou tak nabídnout přebytek své zelené energie pro stabilizaci rozvodné sítě.
Redakce Obnovitelně.cz
31. 10. 2024
Česká společnost Solar Global, lídr v rozvoji obnovitelných zdrojů a jejich inovací (první bateriové úložiště v ČR, první hydrolyzér zeleného vodíku), nyní přichází jako první energetický poskytovatel s nabídkou pro firmy a provozovatele velkých bateriových úložišť a fotovoltaických elektráren zapojit se do agregačního bloku založeného čistě na bateriových úložištích, který Solar Global provozuje.
Novela energetického zákona Lex OZE 3 přinesla českému energetickému trhu mj. nové možnosti pro poskytování služeb výkonové rovnováhy, kdy se do stabilizace distribuční sítě mohou zapojit kromě stávajících fosilních zdrojů i ty moderní, např. obnovitelné (sluneční, větrné, vodíkové) nebo akumulační zdroje – velká bateriová úložiště (BESS). Na trhu vznikají tzv. agregátoři flexibility, kteří pro státní podnik ČEPS nabízí výkon, který tento správce využije pro stabilizaci energetické soustavy ve chvílích, kdy v ní např. vypadne výkon některého velkého bloku. Jedná se o tzv. technickou flexibilitu.
Neméně důležitou součástí energetického trhu je obchodní flexibilita. Tento typ se zaměřuje na využití tržních příležitostí, které vznikají z odchylek mezi plánovanou a skutečnou výrobou nebo spotřebou energie, nebo díky volatilitě krátkodobých trhů s elektřinou. Na rozdíl od technické flexibility nevyžaduje přímou smlouvu s ČEPS, což umožňuje její širší využití na volném trhu. Klíčem je mít licencovaného obchodníka s elektřinou, který zároveň odpovídá za svoji odchylku a má přístup na velkoobchodní trhy.
Obchodní flexibilita spočívá v předvídání výroby elektřiny a pružné reakci na neočekávané změny. Například u fotovoltaických elektráren se výroba energie odhaduje na základě předpovědi slunečního svitu. Pokud se objeví nečekané mraky a výroba klesne, vzniká odchylka – a právě zde obchodní flexibilita vstupuje do hry.
Agregace těchto zdrojů je pak možná na základě jejich sdružení do bloků, přičemž ten může obsahovat zařízení mnoha typů – od domácích (bojlery, fotovoltaiky) po průmyslové (velké pozemní FVE, bateriová úložiště BESS, kogenerační jednotky apod.) nebo i celé elektrárny.
Agregační blok SG Circle funguje na českém trhu už téměř dva roky pro obchodní flexibilitu a je složený výhradně z velkých bateriových úložišť s fotovoltaickou elektrárnou (do budoucna se počítá také se zapojením prvního českého elektrolyzéru na zelený vodík SG Hydrogen v Napajedlích).
„SG Circle je unikátní tím, že kombinuje jak technickou, tak obchodní flexibilitu, a díky tomu může nabídnout zapojeným zákazníkům vyšší výnos, než je na trhu běžný – cenová výhodnost obou složek se totiž posuzuje každý den na základě kvalifikovaného odhadu výnosu obchodní a technické flexibility,“ vysvětluje Petr Foitl, výkonný ředitel společnosti Solar Global Energy.
Připojit se do agregačního bloku SG Circle se může provozovatel energetického zařízení o příkonu nebo výkonu vyšším než 500 kW. Typicky se tak jedná o fotovoltaickou elektrárnu, případně doplněnou bateriovým úložištěm. Solar Global jim v takovém případě nabízí služby kompletní konzultace a v případě, že daný zájemce ještě nemá potřebný zdroj v provozu, i jeho výstavbu a zprovoznění včetně vyřízení případných dotací.
„Postáráme se o začlenění každého zdroje do našeho agregačního bloku včetně vyřízení certifikace pro služby výkonové rovnováhy,“ dodává Petr Foitl.
Zdroj: TZ
Úvodní foto: Solar Global