Klíčovým prvkem moderní energetiky bude kogenerace

Špičky české energetiky se potkaly na 17. ročníku Dnů kogenerace. Mluvilo se o podpoře rozvoje kogenerace i její roli ve vykrývání OZE.

Ve dnech 22. a 23. října 2024 se v Praze konala tradiční konference Dny kogenerace 2024, která opět přilákala zástupce odborné veřejnosti, firem a státní správy. Kogenerace, která efektivně kombinuje výrobu elektřiny a tepla v jednom procesu, se ukazuje jako čím dál důležitější součást transformace energetiky. Díky své schopnosti doplňovat neřiditelné obnovitelné zdroje, jako jsou solární a větrné elektrárny, je klíčová zejména v době, kdy nefouká vítr či nesvítí slunce.

Velké uhelné elektrárny se postupně přeměňují na zařízení využívající velké kogenerační jednotky poháněné zemním plynem, což přináší významné snížení emisí až o polovinu ve srovnání s tradičním spalováním uhlí.

Z tématu energetické politiky se na konferenci diskutovalo o nedávno schváleném Cenovém rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ), kterým se stanoví podpora podporovaných zdrojů energie na rok 2025. Toto rozhodnutí, platné od 1. ledna 2025, stanovuje výši zelených bonusů na elektřinu z kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) pro stávající i nově postavené menší výrobny s instalovaným výkonem do 1 MWe, stejně jako pro starší, větší jednotky s výkonem nad 1 MWe.

Výše těchto bonusů se liší podle typu energie, provozních hodin kogenerační jednotky a data uvedení výrobny do provozu. Dále se diskutovalo o hlavních principech připravovaného schématu podpory biometanu, které má být spuštěno od ledna 2026 a nahradilo by tak současný systém podpory. Prezentaci vedl Kristián Titka z ERÚ.

Lukáš Dobeš, předseda rady COGEN Czech, k tomu doplňuje: „Pro kogenerační jednotky s výkonem do 1 MW je stanovena provozní podpora ve formě úředního bonusu, který každý rok vypočítává Energetický regulační úřad na základě cen elektřiny a plynu. Tato podpora je nastavena na 15 let od uvedení zdroje do provozu. V současné době se připravují podklady pro notifikaci této podpory pro jednotky uvedené do provozu po 1. 1. 2026.“

Provozní podpora je podle něj nezbytná i vzhledem k současné situaci na trhu s elektřinou, kde mají různé typy zdrojů rozdílné náklady a jsou podporovány různými způsoby. „Kogenerační jednotky představují flexibilní a nepostradatelnou součást budoucí energetiky, celkově je potenciál dosáhnout až 1,5 GW elektrického výkonu, což je přibližně trojnásobek dnešního stavu. Výhodou kogeneračních jednotek je jejich vysoká účinnost. Zatímco při samostatné výrobě energie z plynu dosahujeme účinnosti okolo 60 % v kombinovaném cyklu, při společné výrobě elektřiny a tepla se účinnost zvyšuje na více než 90 %. To znamená, že dokážeme mnohem efektivněji využít energii z primárního paliva k výrobě obou forem energie,“ dodává.

Rozvoj plynové kogenerace a technologické inovace

Další část programu se zaměřila na praktické příklady rozvoje a podpory plynové kogenerace, což zahrnuje i možnosti agregace flexibility nebo obnovu energetické infrastruktury na Ukrajině s pomocí kogeneračních jednotek. Důležitým bodem byla také komunitní energetika.

„E.ON díky svým zkušenostem s flexibilitou nabízí dnes jako agregátor zákazníkům s kogeneračními jednotkami jedinečnou komplexní nabídku služeb. Zajistíme jak dodávku energií pro spotřebu, pro výkup přebytků nabízíme cenovou optimalizaci a při zapojení do flexibility zaručujeme, že zákazníci vydělají více než při běžném provozu,“ říká Jiří Mlynář, vedoucí nákupu energie, E.ON Energie, a. s.

„Instalace kogeneračních jednotek na Ukrajině v instantní podobě ukazuje veškeré přednosti kogenerace – vysoká flexibilita a relativně rychlá instalace ve srovnání s tradičními zdroji, stabilita místních sítí, možnost využití tepla pro kritickou infrastrukturu a především decentralizace zdrojů. To vše v pravém slova smyslu pomáhá zvyšovat bezpečnost energetického systému Ukrajiny,“ dodává Robert Géc, regionální obchodní ředitel TEDOM.

„Česká energetika prochází velkou transformací a modernizací. Dochází k historickému momentu, kdy končí doba uhelná. Velké uhelné elektrárny bude potřeba rychle a efektivně nahradit. Jedním z klíčových zdrojů, který uhlí postupně nahradí, bude plyn. Bohužel paroplynové elektrárny do roku 2030 nepostavíme. Proto se jako rychlé a účinné řešení pro úspěšnou dekarbonizaci české energetiky nabízí plynové kogenerační jednotky. V GENTECu vidíme na českém trhu stoupající poptávku po tomto řešení, v současné době zajišťujeme dodávky v objemu desítek MW. Velkou výhodou kogeneračních jednotek je rychlost výstavby a výkonová flexibilita. Do roku 2035 je možné realizovat až 1,5 GW výkonu v plynových kogeneračních jednotkách. A tím významně pomůžeme nahradit uhelné zdroje,“ upřesňuje Václav Klein, CEO, GENTEC CHP.

Panelová diskuse: Státní energetická koncepce a role kogenerace

Jedním z vrcholů konference je panelová diskuse na téma role kogenerace v rámci státní energetické koncepce. Diskuzi moderoval Jan Fousek a zúčastnili se jí představitelé Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), Svazu moderní energetiky, Teplárenského sdružení ČR a dalších klíčových subjektů.

René Neděla, vrchní ředitel sekce energetiky na Ministerstvu průmyslu a obchodu, k roli kogenerace v moderním energetickém mixu řekl: „Plyn bude i nadále hrát klíčovou roli v českém energetickém mixu, což otevírá dveře pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla (KVET). V budoucnu ale musíme počítat s tím, že zemní plyn bude nutné dekarbonizovat, a proto budou technologie KVET muset přejít například na biometan.“

Závěrečný den konference se věnoval legislativním a technologickým výzvám, kterým kogenerace čelí. Jan Šefránek z ERÚ hovořil o regulacích v teplárenství, zatímco přednášku o moderním teplárenství odprezentoval za Svaz moderní energetiky Tomáš Buzrla. Další vystoupení se věnovala novinkám v oblasti bioenergetiky a potenciálu vodíkových technologií v kogeneraci, což je téma, které do budoucna nabývá na významu.

Jan Šefránek, člen Rady Energetického regulačního úřadu, zdůraznil význam ERÚ v transformaci české energetiky: „ERÚ má nezastupitelnou úlohu v transformaci české energetiky. Po schválení novely energetického zákona bude nezbytné zaměřit se na včasnou a správnou implementaci nových prvků a činností do prováděcích předpisů. Do praxe bude třeba uvést zejména akumulaci nebo agregaci flexibility, což může být zajímavá příležitost i pro oblast kogenerace. Zároveň již byly provedeny s účinností od příštího roku úpravy v oblasti regulace teplárenství, které pomohou k transformaci tohoto sektoru. Důležité bude i nastavení vyvážených podmínek cenové regulace v oblasti elektroenergetiky a plynárenství, které zajistí připravenost soustav na nové požadavky a zároveň minimalizují dopady do cen. V neposlední řadě bude muset dojít i ke změnám tarifní struktury, která musí odrážet nové podmínky a očekávání účastníků trhu.“

Konference Dny kogenerace 2024 opět dokázala, že kogenerace je klíčovým nástrojem pro efektivní využití energií a snižování emisí, což je zásadní nejen pro Českou republiku, ale i pro globální úsilí o dekarbonizaci energetiky.

Obnovitelně.cz bylo letos opět mediálním partnerem události, jednotlivé výstupy z Dnů kogenerace si můžete přečíst v následujících dnech.

Text: TZ

Úvodní foto: COGEN Czech