Chytrá fotovoltaika či tepelné čerpadlo. Umělá inteligence proniká také do obnovitelných zdrojů
Díky umělé inteligenci se významně urychlí návratnost investice do obnovitelných zdrojů. Pomůže i rozvoji komunitní energetiky.
Pavel Baroch
24. 9. 2023
Ohromný zájem domácností a firem o fotovoltaické systémy či tepelná čerpadla, a ohromná konkurence mezi dodavateli vede firmy k neustálému vylepšování svých produktů. Výrobci investují nemalé prostředky k tomu, aby zákazníkům nabídli výrobky, které budou nejen účinnější a uživatelsky komfortnější. V obnovitelných zdrojích se tak začala uplatňovat rovněž umělá inteligence (AI), díky níž se mimo jiné výrazně zkracuje návratnost vložené investice – třeba až o třetinu.
Společnost Schlieger vložila do vývoje umělé inteligence údajně desítky milionů korun. Výsledkem investice bude chytrý systém, který dokáže flexibilně a ekonomicky řídit spotřebu elektřiny v celé domácnosti a její přebytky zobchoduje na spotovém trhu. Maximální komfort a úspory nabídne při ohřevu teplé vody, vytápění nebo chlazení interiéru, ale také nabíjení elektromobilů nebo řízení teploty v bazénu.
Firma nyní představila novou řadu tepelných čerpadel, nabíječku na elektromobil, stohovatelnou baterii pro fotovoltaiku a moderní hybridní asymetrický spínač. Všechny tyto produkty spojuje to, že jsou takzvaně „A.l.READY“, tedy kompatibilní s připravovanou umělou inteligencí, kterou vyvíjejí zaměstnanci IT oddělení. Nový výrobek nabídne zákazníkům jednotný centrální bod pro optimalizaci využití elektrické energie v domácnosti. Řídit bude i prodej jejích přebytků v okamžiku nejvyšší spotové ceny.
„Ve Schlieger cítíme potřebu posouvat naše služby a produkty dopředu. Budoucnost vidíme právě v umělé inteligenci, která zásadně urychlí návratnost investice do systémů obnovitelných zdrojů, a zároveň zvýší i uživatelský komfort našim klientům,“ uvedl Petr Němeček, technický a produktový ředitel společnosti. O novinkách informovala firma na veletrhu For Arch 2023 za přítomnosti redakce Obnovitelně.cz
Využití neuronové sítě
Nový software bude využívat neuronovou síť, která zkombinuje všechny dostupné parametry a optimálně nastaví řízení elektrické spotřeby v domácnosti. Petr Němeček to podrobněji přiblížil na typickém zákazníkovi, který chce platit co nejméně za elektřinu. Na základě toho, jaký teplotní standard si členové domácnosti přejí, jim systém nabídne optimální teplotu v domě.
„Ale bude to dělat chytře a ekonomicky. Například sníží teplotu v momentech, kdy v domě nikdo není, sníží rychlost nabíjení elektromobilu nebo odloží start pračky na odpoledne. To proto, aby nebylo zapotřebí odebírat elektřinu ze sítě, když bude během dne dostatek sluníčka,“ vysvětlil Němeček.
AI se ale bude dále sama učit, zdokonalovat na základně denního režimu domácnosti a posléze optimalizovat výrobu energie, její spotřebu, ukládání do baterií nebo přeprodávání na spotovém trhu. „Vyhodnocovat ale bude i nestandardní situace, změny v tradičním režimu obyvatel domu – jako je návrat mimo běžné hodiny. V takovém případě, bude-li mít povoleno sledování jejich polohy, začne vytápět, ohřívat vodu v okamžiku, kdy bude někdo na cestě domů,“ konstatoval Petr Němeček.
Významná finanční úspora
Finanční úspora pro zákazníky bude významná, pohybovat se bude i v desítkách procent z pořizovacích nákladů na systémy obnovitelných zdrojů energie. „Umělá inteligence se bude učit vzorce chování – kdy má zákazník během dne nejvyšší, a kdy naopak nejnižší energetické nároky,” uvedl Němeček, podle něhož si AI bude umět rovněž vyhodnotit, kdy nabíjet a kdy prodávat elektřinu na spotovém trhu – aby pokryla energetické nároky zákazníka co nejvýhodněji.
„Zohlední při tom nejen vzorce chování a preference členů domácnosti, ale například i stín dopadající na solární panely v průběhu dne nebo předpověď počasí,“ zdůraznil Němeček. „Předpokládáme, že umělá inteligence od Schliegeru urychlí návratnost investice například do fotovoltaické elektrárny až o třicet procent.“
Dokládá to také nový asymetrický střídač Schlieger Asymo Hybrid, který dokáže generovat do jedné fáze až 50 procent celkově vyrobené energie ze solární elektrárny. V praxi to znamená, že domácnosti, které ho budou využívat, nebudou nuceny při zapojení více spotřebičů na jedné fázi odebírat energii ze sítě.
Funkce Head Start 160 navíc umožní získávat energii z panelů již od 160 voltů, tedy i při nižší intenzitě slunečního záření nebo i při menším počtu panelů (tři na jeden string). Elektřinu tak začnou uživatelé vyrábět dříve a také déle než domácnosti s běžnými střídači na trhu. Střídač je rovněž připraven i na sdílení energií i řízení s využitím AI.
Nová modulární, stohovatelná baterie Schlieger Tower H, která je postavená na technologii třetí generace, zase umožňuje rozložení čerpání energie z jednotlivých článků, aby nedošlo k jednostrannému zatížení pouze jednoho z nich, když ve zbývajících článcích energie k dispozici je. Moderní technologie rovněž zvyšuje životnost bateriového úložiště, která překračuje 6 tisíc nabíjecích cyklů. Tato technologie sleduje úroveň vybití a při snížení kapacity na 7 procent automaticky dobije baterii na 10 procent.
Baterie nabídne vybíjecí proud až 50 ampér pro souběžné využití větší kapacity, takže lze dobít například i elektromobil. Maximální kapacita baterií je 75 kilowattů při paralelním zapojení na jeden střídač, maximální kapacita na jednu řídící jednotku je 15 kilowattů.
Pohodlí a uživatelský komfort
Díky zavedení AI se ale rovněž zvýší celkové pohodlí domácnosti a uživatelský komfort.
„Systém nabídne jednotný ovládací panel postupně pro více a více zařízení v domácnosti. Nebude se omezovat pouze na velké spotřebiče, ale i na drobnější smart zařízení, jakými jsou žaluzie či rolety, světla, vrata, brány, zásuvky nebo zabezpečení. Plánujeme přidat i možnost hlasového ovládání prostřednictvím Google/Apple Home a Amazon Alexa,“ uvedl Petr Němeček.
V příštím roce bude Schlieger Smart A.I. Box uveden na trh a v první fázi půjde o řešení výhradně pro koncové zákazníky. Komerční sektor služeb nebo průmyslový segment budou následovat, ovšem s časovým odstupem.
„Klíčové je pro nás nasazení systému do domácností a optimalizace jeho fungování,“ konstatoval Petr Němeček. „Rok 2024 bude přelomový i proto, že v něm očekáváme nástup komunitní energetiky. S ním se zvýší nároky na bezpečnost, ale i na fungování systému. Mimo jiné proto, že vzroste náročnost kalkulací, které povedou k úsporám a vhodnému rozdělení levné energie například mezi spoluvlastníky bytových domů.“
Společnost Schlieger jen za loňský rok nainstalovala 3,5 tisíce fotovoltaických elektráren, tepelných čerpadel a solárních kolektorů na ohřev vody. Její obrat se vyšplhal na 894 milionů korun. Firma přitom nabízí vlastní bezrámové patentované fotovoltaické panely, na nichž se například nezadržuje sníh nebo nečistoty. Vyrábějí energii i při částečném zastínění a jejich účinnost může být o 6 až 15 procent vyšší než u klasických rámových panelů.
Jednou z dalších jejích novinek, které Schlieger představil na veletrhu For Arch 2023, byla rovněž další generace tepelných čerpadel s moderním chladivem R290, které už nyní splňuje přísné ekologické požadavky Evropské unie pro rok 2025, a nabízejí díky němu energetickou efektivitu A+++. Produktová řada Schlieger Premim Pro má vyšší účinnost, a byla navržena v České republice s ohledem na plán firmy propojit a řídit veškerá zařízení pomocí umělé inteligence.
Nová tepelná čerpadla dokážou efektivně pracovat až do teploty venkovního vzduchu minus 25 stupňů Celsia. Výstupní teplota vody dosahuje až 75 °C. Jejich topný výkon je 5,4 až 14,95 kilowattů u modelu X11 Premium Pro a 8 až 22 kilowattů u X21 Premium Pro. Modely nové generace Pro rovněž fungují při velmi nízké hladině hluku.
Úvodní foto: Pavel Baroch