Jak si užít letní dovolenou a zároveň neničit přírodu? Dodržujte pár základních pravidel

Léto klepe na dveře a s ním také dovolené. Odpočinek, cestování i turistika či wellness jsou ke spokojenému životu nezbytné, občas se ale vloudí myšlenka, že jsou zbytečnou zátěží pro přírodu.

Dovolená je chvílí, kdy si dopřáváme odpočinek a pohodlí. Přesto se člověk možná neubrání špetce výčitek při letu letadlem, při každodenním vyhazování jednorázových obalů a během plýtvání jídlem v all-inclusive hotelech. Co vše je možné udělat jinak a současně si neodpírat servis a pohodu?

Hotel, farma nebo vandr s krosnou?

Už jen při samotném výběru ubytování lze přírodu trošku ušetřit. Pokud jste vyznavači přírodní turistiky a stačí vám ubytování pod stanem či přímo pod hvězdami, výčitky z příliš vysoké ekologické stopy mít nemusíte.

Přesto je ale vhodné zamyslet se například nad jídlem, které sebou zabalíte či zakoupíte u stánků na cestě. Ačkoliv si po sobě odpadky z jednorázových obalů či příborů a kelímků odnesete, je nutné je vůbec používat? Zkuste si vzít vlastní.

V případě, že si svou dovolenou hodláte dopřát v luxusu a pohodlí a volíte hotel či penzion, nevybírejte pouze podle hvězdiček a dostupnosti k pláži. Mnoho velkých společností, které ubytování nabízejí, již dnes používají i filtr udržitelnosti.

Například server Booking.com pod certifikátem udržitelnosti dohlíží, zda vybrané ubytování podporuje lokální ekonomiku, šetří s vodou, minimalizuje odpad nebo využívá obnovitelné zdroje. Dokonce ze svého výběru vyškrtl společnosti, které nabízely jízdu na zvířatech, jako jsou třeba sloni.

Srovnávač ubytování a destinací TripAdvisor uděluje jednotlivým podnikům různá ocenění podle jejich zásluh na recyklaci, snižování odpadu či jiných faktorů udržitelnosti.

Nejekologičtější je vlak, překvapí ale i karavan

Že jednu z nejvýraznějších jednorázových uhlíkových stop zanechává let letadlem je docela známý fakt. Přesto se mu v některých případech neubráníte. Pokud se rozhodnete vycestovat do skutečných dálek, pokuste se alespoň na místě strávit co nejvíce času, aby se let vyplatil.

Stejně tak se zkuste vyvarovat lákavých víkendových nabídek různých cestovních společností a zaletět si na víkend například do Paříže či Říma. Na prvních příčkách žebříčku neudržitelných dovolených se pak řadí pobyt na velkých výletních lodích.

Německá studie se zaměřila na uhlíkovou stopu obytných aut i karavanů. Pokud cestujete autem a na místě využijete hotel, může to být s ohledem na rozdílnou spotřebu malého a velkého auta na první pohled ekologičtější.

Vědci ale započítali do úvahu i energetické náklady na samotný pobyt v hotelu či penzionu a přišli na to, že je to méně náročné než karavan pouze v případě vzdálených destinacích a jen v případě krátké dovolené. Na kratší vzdálenost nebo naopak delší časový úsek je výhodnější zvolit cestování obytným autem či karavanem.

Jedničkami v udržitelnosti jsou pak samozřejmě cestovatelé, kteří pro svou přepravu využívají vlak či dálkový autobus. A součástí udržitelné dovolené může být i například dobrodružná cesta lůžkovým vlakem.

Jízda na slonovi či čtyřkolkou na západ slunce?

Fotky ze hřbetu slona či velblouda, západy slunce v dunách nebo výlet na motorce až do středu pralesa? Kdo by podobné snímky při letním listování sociálními sítěmi nezahlédl. Nic z toho ovšem není zrovna přátelské k lokálnímu prostředí a už vůbec ne ke zvířatům.

O kvalitě života zvířat v turistickém průmyslu bylo napsáno mnoho. Jízda na slonech je jedním z nejvíce známých hříchů. Pár desítek kilo sice na svých zádech možná na chvíli snese, ale život takového slona není zrovna kvalitní.

Většinu dne stojí na nepřirozeném povrchu a ještě je uvázán na krátkém řetězu, čeká a někdy vozí turisty celý den. A ačkoliv se jedná o obrovské zvíře, není stvořeno pro nošení váhy na zádech.

Nemusí se ale vždy jednat jen o exotiku jako jsou sloni. Ani poníci, oslové či velbloudi nejsou uzpůsobeni k tomu, aby celý den stáli přivázáni za sebou a chodili jen pár desítek metrů s turistou na zádech v kruhu bez změny směru či odpočinku.

Podobně krutý osud mají ale i jiná turistická zvířata. Například malí outloňové, kteří jsou týráni jen proto, že při stresu rozevírají oči a lidem to připadá roztomilé. Nejen v exotických destinacích jsou pak k vidění chočené a přesto na řetěz uvázané šelmy. Cvičené opice, které se svými majiteli tráví celé dny na rušných turistických náměstích. Zkrátka, některé fotografie za to nestojí.

Jsou ale i jiné zážitky, které vás na dovolené budou lákat, a na první pohled ani uvědomělému člověku nepřipadají kdovíjak špatné. Na motorkách či čtyřkolkách do deštných pralesů, do písečných dun či k moři na západ slunce? I když se nebudeme bavit o spotřebované naftě, mnohdy skupiny i několika desítek turistů narušují velmi často křehké ekosystémy.

Suvenýry jen s rozmyslem

Zdaleka ne poslední záležitost, která se k dovoleným pojí, jsou suvenýry. Kdo by nechtěl svým příbuzným dovézt kousek ze své cesty či drobnou pozornost za zalévání květin? Vybírejte ale s citem a rozumem. Ve většině světa je zcela zakázáno odvážet písek, kamínky či mušle, natož pak floru či faunu.

Nakupujte u lokálních malých prodejců a vnímejte, co by obdarovaný nejvíce ocenil. Není zbytečné kupovat další sošku, na kterou se bude jen prášit, či jí nenápadně po vaší návštěvě vyhodí? Mnoho suvenýrů je zakoupeno zbytečně a tvoří tak další materiální odpad.

Pozor si dejte i na nelegálně nabízené a lákavé suvenýry. Nebo i na suvenýry, kvůli kterým trpělo nějaké zvíře či samotná příroda. Často se to týká třeba překrásných mušlí či sušených hvězdic a mořských koníků, nemluvě o slonovině či asijských medikamentech.

Poznávejte místní kulturu, ale s rozumem a pokorou a ctěte místní tradice. Ochutnávejte, zkoušejte, ale vždy tak, abyste se zpětně při vyprávění svých zážitků nemuseli cítit v rozpacích ze svého vlastního chování.

Úvodní foto: Unsplash