Volvo hledá pohodlnější dobíjení elektromobilů: otestuje bezdrátové řešení
Společnost Volvo Cars testuje ve spolupráci s vybranými partnery v reálném městském prostředí novou technologii bezdrátového nabíjení, přičemž vyhodnocuje její potenciál pro budoucí elektrická vozidla.
Petra Doležalová
29. 3. 2022
V průběhu tříletého období bude společnost Cabonline, jež je největším provozovatelem taxislužby v severských zemích, využívat malou flotilu plně elektrických vozů Volvo XC40 Recharge. Tyto taxíky budou dobíjeny prostřednictvím stanic pro bezdrátové nabíjení postavených ve švédském Göteborgu.
Testovací fáze bezdrátového nabíjení automobilů je jedním z mnoha projektů navržených strategickou iniciativou nazvanou Gothenburg Green City Zone, v rámci níž jsou některé městské části využívány jako živé testovací oblasti pro vývoj udržitelných technologií.
„Iniciativa Gothenburg Green City Zone nám umožňuje prověřovat v reálném prostředí nové vzrušující technologie a díky tomu průběžně vyhodnocovat jejich potenciál v případě jejich širšího využívání v budoucnosti,“ uvedl Mats Moberg, ředitel pro výzkum a vývoj ve společnosti Volvo Cars. „Testování nových technologií nabíjení ve spolupráci s vybranými partnery představuje dobrý způsob vyhodnocení alternativních možností nabíjení pro naše budoucí vozy.“
Nabíjecí stanice, které budou využívány v rámci testování, dodává společnost Momentum Dynamics, která je předním poskytovatelem systémů pro bezdrátové nabíjení elektrickou energií. Proces nabíjení se bude u těchto systémů spouštět v momentě, kdy kompatibilní vůz zaparkuje nad nabíjecí plochou zabudovanou přímo v silnici, což řidičům umožní nechat vůz pohodlně nabít, aniž by z něj museli vystupovat.
Energie bude z nabíjecího systému do vozu proudit prostřednictvím nabíjecí desky, která se propojí s přijímací jednotkou ve voze. Ke snadnému zarovnání vozu s nabíjecí deskou bude využíván systém kamer s výhledem do 360° instalovaný ve vozech Volvo. U plně elektrických vozů Volvo XC40 Recharge bude nabíjecí výkon bezdrátové nabíječky více než 40 kW, díky čemuž bude proces nabíjení přibližně čtyřikrát rychlejší než při nabíjení 11kW nabíječkou prostřednictvím střídavého proudu a skoro stejně rychlý jako nabíjení 50kW nabíječkou pro rychlé nabíjení stejnosměrným proudem.
Vozy Volvo budou v rámci testu využívány více než 12 hodin denně, přičemž ujedou přibližně 100 000 km ročně, což znamená, že se bude současně jednat i o první test prověřující odolnost plně elektrických vozů Volvo při komerčním využití.
Mezi další partnery, kteří se zapojí do projektu bezdrátového nabíjení, patří švédští autorizovaní partneři pro prodej vozů Volvo, společnosti Volvo Bil a Volvo Car Sörred, švédská energetická společnost Vattenfall včetně její sítě nabíjecích stanic InCharge, městská energetická společnost Göteborg Energi a také úřad Business Region Gothenburg, což je městský úřad pro ekonomický rozvoj spravovaný městem Göteborg.
Společnost Volvo Cars se vloni podílela na spuštění iniciativy zelené městské zóny Gothenburg Green City Zone, jejímž cílem je dosáhnout do roku 2030 bezemisní dopravy. Možnost využít jako testovací prostředí skutečné město pomůže švédské automobilce urychlit vývoj technologií a služeb na poli elektrifikace, sdílené mobility, autonomního řízení, konektivity a v neposlední řadě také bezpečnosti.
Autor: Petra Doležalová, Volvo Car Czech Republic
FOTO: Volvo Cars