Výroba biometanu ve Vyškově začne už příští rok. Pomůže snížit závislost na ruském plynu
Skupina EFG dokončuje přestavbu bioplynové stanice ve Vyškově. Nově bude zpracovávat biometan a zvýší svou kapacitu na 30 tisíc tun odpadu.
Kristýna Čermáková
21. 12. 2023
Přestavba bioplynové stanice ve Vyškově, kterou za účelem výroby biometanu zahájila společnost Energy financial group (EFG) letos v srpnu, přechází do závěrečné fáze. Rozšířením prošla příjmová hala odpadu, díky níž se kapacita zpracování stanice navýšila ze současných 12 na 30 tisíc tun biologicky rozložitelného odpadu. O chystané přestavbě jsme na Obnovitelně.cz informovali v dřívějším článku.
Nyní ve Vyškově probíhají instalace technologií pro nový fermentor, osazení homogenizačních nádrží a dokončení výstavby administrativní budovy. Pro spuštění výroby zeleného plynu budou do konce 1. čtvrtletí roku 2024 implementovány technologie a těžební plynovod pro propojení s distribuční soustavou.
V rámci první fáze přestavby bioplynové stanice ve Vyškově, která původně zpracovávala 12 tisíc tun odpadu výhradně k výrobě zelené elektrické a tepelné energie, došlo k významnému rozšíření příjmové haly odpadu. Po dokončení její výstavby a propojení se stávající halou může stanice zpracovat ročně až 30 tisíc tun biologicky rozložitelného odpadu.
Pro eliminaci zápachu ze zpracovávaných odpadů je navíc hala vybavena novou vzduchotechnikou s čištěním vzduchu a technologií na automatickou separaci odpadu od původních obalů. V areálu je zároveň rozšiřováno a modernizováno administrativní zázemí pro zaměstnance stanice.
Do dvou let sedm biometanových stanic
„S přestavbou naší bioplynové stanice ve Vyškově se nám daří postupovat poměrně rychle. Za krátkou dobu jsme zvládli dokončit řadu stavebních prací, především na betonové jímce fermentoru, který je pro produkci bioplynu z bioodpadu klíčový. Abychom usnadnili svoz a manipulaci s odpadem, byl za odpadní halou vybudován také přístřešek s vozovým parkem naší dceřiné společnosti EFG Waste logistic. Věříme, že technická přeměna stanice bude dokončena už zkraje příštího roku a v průběhu druhého kvartálu naplno spustíme výrobu biometanu,“ uvádí Pavel Bureš, technický ředitel EFG.
V listopadu se skupině EFG podařilo získat potřebné stavební povolení na druhou část projektu. Během ní bude začátkem příštího roku instalovaná jednotka na výrobu biometanu a vybudován vysokotlaký těžební plynovod pro propojení s distribuční soustavou. V roce 2024 pak budou dále pokračovat práce na montáži příjmové linky do nové příjmové haly odpadu, instalace nových plynojemů na stávající fermentory a propojení jednotlivých komponent vnitroareálovými rozvody.
Energy financial group do přestavby stanice EFG Vyškov BPS na moderní biometanovou stanici investuje 200 milionů korun. Do konce roku 2025 plánuje provozovat celkem sedm stanic vyrábějících až 100 gigawatthodin takzvaného zeleného plynu, jež je zároveň plnohodnotnou alternativou fosilního zemního plynu.
V souladu se svou strategií se investiční společnost nadále hodlá zaměřovat na využití biologicky rozložitelného odpadu, nikoli účelově pěstovaných plodin. Holding by tak na svých stanicích měl být schopen zpracovat až 150 tisíc tun jinak nevyužitelného, prakticky výhradně skládkovaného bioodpadu za rok. Kromě toho plánuje i další projekty pro rozšíření portfolia obnovitelných zdrojů energie či služeb výkonové rovnováhy.
Stát budoucnost biometanu podporuje
EFG prostřednictvím svých dceřiných společností buduje a provozuje od roku 2016 projekty zaměřené na produkci energií z obnovitelných zdrojů. Je lídrem v segmentu energetického zpracování biologicky rozložitelných odpadů a úpravy bioplynu na biometan využitelný například jako pokročilé palivo.
Vedle zařízení ve Vyškově firma vlastní moderní odpadářskou bioplynovou stanici Rapotín, elektrárnu MOSTEK energo a v nejbližších měsících chystá také spuštění bioplynové stanice ve Vysokém Mýtě.
O využití a rozšiřování bioplynových stanic se v posledních měsících jedná i na české a evropské úrovni. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) by využití této technologie snížilo spotřebu fosilního zemního plynu do roku 2030 až o 20 procent.
Podle odborníků organizace CZ BIOM ale Česko zaspalo. Nestíhá totiž dostát závazkům z Evropské unie, která své členské země k modernizaci a rozšiřování bioplynových stanic vyzývá. „My si jako stát nemůžeme dovolit přehlížet možnosti, které nabízí, a opomíjet kritéria, která jsou podstatná,“ komentoval Martin Schwarz.
Tip: V Česku je nedostatek biometanových stanic, ve výstavbě jsme zaspali, shodli se experti
V současné chvíli má Česko na svém území pouze jednotky biometanových stanic, do budování dalších se zatím ani investoři a developeři nehrnou. „V současnosti jsme už měli mít vyrobeného biometanu daleko víc. Navíc to výrazně komplikuje provoz firmám, které počítaly, že už bude biometan k dispozici. Mají podepsané zakázky, realizace se opožďují,“ uvedl v listopadu Jan Habart, předseda Českého sdružení pro biomasu.
Foto: EFG