Spor o podobu solárních trackerů zná vítěze. Mnichov přivítal svátek fotovoltaiky Intersolar

Od středy 14.6. do pátku 16.6 se v Mnichově uskutečnil tradiční veletrh Intersolar 2023, tentokrát doplněný o souběžně pořádané veletrhy ees Europe, Power2Drive Europe EM-Power Europe.

Celkový záběr veletrhu tedy byl od panelů, konstrukcí a střídačů, až po bateriová úložiště, elektromobily a jejich nabíjecí infrastrukturu.

Z více než 1 200 vystavovatelů tvořili neodmyslitelnou část výrobci solárních panelů, kdy tradiční soutěž o největší panel s největším výkonem dostala některé panely přes hranici 700 watt-peak.

Zároveň jsme se dočkali vítěze věčného sporu o podobu sledovačů (trackerů), kdy mezi sebou bojovaly jednoosé a dvouosé sledovače. Spor nakonec na celé čáře vyhrály jednoosé sledovače, které drtivě ovládly vlastní halu. Včetně matadora oboru, firmy ZIMMERMANN PV-Tracker GmbH, která představila svůj jednoosý sledovač s maximální modulovou variabilitou.

Flexibilní panely s dlouhou zárukou

Zcela revoluční novinkou jsou poskytované záruky na výkon flexibilních panelů. Zatímco u běžných panelů s pevným hliníkovým rámem se postupně celý průmysl posunuje od garance výkonu 84,7 procenta po 25 letech práce fotovoltaického panelu na garanci výkonu 87 procent po 30 letech, tak flexibilní panely mívaly záruky maximálně na 5 let.

To již dnes neplatí. Například společnost Apex Solar nabízí u flexibilního panelu produktovou záruku 12 let a záruku na pokles výkonu po 25 letech na 82,36 procenta.

Česká stopa – AMVOLT

Vystavovatelů z ČR nebylo mnoho, přesto stálo za to minimálně jeden ze stánků nevynechat – Amvolt energy. Jde o startup, který vznikl jako tým v rámci velkého distributora prizmatických článků Winston, tedy společnosti GWL Group a.s.

Amvolt se věnuje vývoji akumulátorů a má velmi zajímavou filozofii. Zatímco veškerá konkurence se snaží jednotlivé bateriové články zabalit do líbivého, ideálně bílého boxu bez možnosti jakékoliv údržby, český startup jde na to přesně naopak. Snahou je, aby bylo co nejvíc prvků jednoduchých, analogových a snadno vyměnitelných, protože celé úložiště je tak silné, jako jeho nejslabší článek.

Články Amvolt/Winston slouží již více než šest let v elektrobusu, současně jsou nasazeny i v dalších extrémních podmínkách, přičemž vykazují provoz bez nestandardního poklesu hodnoty SoH – State of Health, tedy zdraví baterie nebo jednotlivého článku.

Pokud tedy zákazník na uložišti nešetří a investuje do kvalitních prizmatických článků, investice se mu vyplatí v dlouhých letech bezproblémového provozu jeho úložiště.

Autor: Petr Pávek, Svaz moderní energetiky

Úvodní foto: Intersolar