Plán na první velkochov chobotnic budí hrůzu. Může z nich udělat kanibaly

Velkochov chobotnic se musí zastavit v zárodku. Dokumenty odhalují bezohledné ohrožení životního prostředí, zvířat i veřejného zdraví, informují ochránci zvířat.

Nevládní organizace Compassion in World Farming, Eurogroup for Animals a AnimaNaturalis vyzývají společnost vyrábějící mořské plody Nueva Pescanova, aby zrušila plány na vybudování celosvětově první farmy chobotnic ve Španělsku. Zpráva o dopadech na životní prostředí byla nedostatečná a odhaluje pokrytectví jejího tvrzení o udržitelnosti. Nové dokumenty dosvědčují, že kromě ignorování obav z týrání zvířat společnost ve zprávě nezohlednila ani významné hrozby, které by farma představovala pro volně žijící živočichy, životní prostředí a veřejné zdraví.

Organizátoři kampaně za zastavení velkochovu chobotnic naléhají na společnost Nueva Pescanova, aby projekt okamžitě ukončila, protože kromě krutosti vůči chobotnicím je farma v rozporu se svými vlastními prohlášeními o udržitelnosti. Mezi obavy patří to, že farma by mohla ohrozit delfíny a želvy v okolí, a také že odpad vypouštěný z farmy by mohl přispět ke znečištění místních vod a emisím oxidu uhličitého. Vláda Kanárských ostrovů považuje pravděpodobnost těchto dopadů za „značně vysokou“.

Tvorba zbytečných emisí a hrozba pro cenné ekosystémy

Společnost na svých internetových stránkách uvádí, že se zavazuje k „zachování biologické rozmanitosti, ochraně ekosystému a podpoře oběhového hospodářství“. Přesto její vlastní environmentální zprávu, týkající se plánované farmy chobotnic v přístavu Las Palmas na ostrově Gran Canaria, vláda Kanárských ostrovů považuje za nedostatečnou kvůli obavám, že by farma mohla:

  • ohrožovat hlukem a znečištěním vody místní volně žijící živočichy, včetně chráněných kytovců (delfínů a sviňuch) a zranitelných mořských želv v blízké chráněné mořské oblasti (MPA),
  • představovat riziko pro veřejné zdraví z důvodu používání mořské vody, která není dostatečně kvalitní, aby mohla být použita k výrobě potravin pro lidi,
  • způsobovat znečištění včetně emisí oxidu uhličitého, šířit zápach a vypouštět odpad, který by mohl významně přispět k již tak silně znečištěným přístavním vodám,
  • ohrozit chráněný druh řasy Cystoseira, která se vyskytuje v okolí,
  • zahrnovat vysoce neudržitelné postupy, jako je používání krmiva z volně žijících ryb a vysoká spotřeba energie.

Právnička Maria Angeles López Laxová jménem týmu právních expertů Legal Natura, kteří dokumenty zkoumali, uvedla, že zpráva o životním prostředí společnosti Nueva Pescanova byla nedostatečná a chyběly v ní základní informace, které by vládě umožnily posoudit dopad farmy na životní prostředí a veřejné zdraví.

„Před udělením povolení je na společnosti, aby prokázala, že farma nebude mít dopad na chráněné druhy živočichů nebo neohrozí veřejné zdraví, avšak společnost se nezabývala ani těmi nejzákladnějšími riziky,“ vysvětluje López Laxová.

Chobotnice jsou jedineční, inteligentní a přirozeně samotářští tvorové, kteří se nehodí do stísněných podmínek, jež jsou typické pro průmyslové velkochovy. To by u nich zvýšilo agresivitu a v konečném důsledku by mohlo vést ke kanibalismu. Chobotnice jsou také masožravé, což znamená, že v zajetí musí být krmeny volně žijícími rybami. To je neudržitelná praxe, která by zvýšila tlak na již tak nadměrně využívané rybí populace.

Mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) vydala v roce 2021 zprávu Velkochovy chobotnic: Recept na katastrofu, v níž odhaluje vědecké důkazy o tom, že chov chobotnic by byl krutý a škodlivý pro životní prostředí. Před rokem vydaly organizace CIWF a Eurogroup for Animals v publikaci Odhaleno: Děsivá realita velkochovu chobotnic společnou reakci na plány společnosti Nueva Pescanova chovat ročně přibližně milion těchto inteligentních a jedinečných živočichů v podvodním velkochovu.

Neudržitelné a kruté

Na Světový den chobotnic (8. října) loňského roku napsalo 75 nevládních organizací, odborníků a osobností veřejného života pod vedením organizací CIWF a Eurogroup for Animals vládě Kanárských ostrovů dopis, v němž ji vyzvali, aby tyto plány zamítla. Tisíce příznivců se rovněž zapojily do akce a vyzvaly místního prezidenta, aby velkochov chobotnic zastavil.

„Nejenže by farma s chobotnicemi způsobila krutost vůči těmto přirozeně samotářským a inteligentním zvířatům a byla by neudržitelná z hlediska životního prostředí, ale je také pokrytecké, že společnost Nueva Pescanova prosazuje plány, které jsou v rozporu s jejími vlastními prohlášeními o udržitelnosti,“ vysvětluje Elena Lara, mořská bioložka, výzkumná pracovnice CIWF a autorka zprávy CIWF.

Podle zástupkyně Eurogroup for Animals Keri Tietgeové je neospravedlnitelné zavádět tento nový typ průmyslového velkochovu v době, kdy klimatologové vyzývají k naléhavé změně našich potravinových systémů a k úpravě stravy tak, aby byla udržitelnější. „Zasloužíme si něco lepšího než pokračující devastaci životního prostředí kvůli plnění kapes velkých firem a tato neuvěřitelná zvířata si zaslouží něco lepšího než život plný utrpení v uzavřených prostorách,“ dodává.

Inteligentní zvířata v klecích

Etická problematika chovu chobotnic v lidské péči je pak také zapříčiněna tím, že chobotnice jsou obecně oproti například domácímu dobytku divokým zvířetem a na umělé podmínky se nedokážou adaptovat. Již v roce 2019 na problém a týrání chobotnic upozorňoval například server Science Alert.

„Chobotnice dokážou otevřít sklenice, rozpoznat jednotlivé lidi, pamatovat si úkoly, které už dostaly, dokonce umí uniknout z akvária, když už je nebaví. Za úvahu stojí i právě možnost útěku celé farmy chobotnic, představte si, co by se pak přihodilo,“ ironicky komentují vědci. Pravdou je, že na rozdíl od hospodářských zvířat, která jsou uvězněna na zemi, narušují akvária chobotnic často ekosystémy moří či řek. A v případě úniku tak mohou nemocemi či genetickým materiálem poškodit tamní populaci.

Nevládní organizace, jako je právě CIWF, proto vyzývají své příznivce, aby prostřednictvím sociálních sítí a online stížností žádali společnost Nueva Pescanova k okamžitému zastavení plánů na výstavbu velkochovu chobotnic.

text KČ + TZ CIWF

Foto: Pixabay